poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Konec příplatků za mezinárodní hovory v EU bude dočasný

21.2.2024

Evropské instituce se domluvily na zrušení příplatků za volání do jiné země EU. To znamená, že hovory do zahraničí v rámci EU nebudou stát více než vnitrostátní. Dohoda platí na omezenou dobu, pouze do roku 2029, upozornila evropská spotřebitelská organizace BEUC.

Evropský parlament požadoval, aby byly poplatky účtované spotřebitelům za telefonní hovory mezi členskými zeměmi EU zcela zrušeny, ale zatím se tak nestalo. V květnu 2024 by však vypršela platnost stávajících cenových limitů, proto je současná dohoda včasným kompromisem. Organizace BEUC opakovaně vyzývá k ukončení příplatků, zejména po konci roamingových poplatků v roce 2017. V současnosti jsou příplatky za volání do jiné země EU omezeny na max. 0,19 eur/min., u SMS na 0,06 eur. Skutečné náklady telekomunikačních společností za umožnění takových hovorů jsou však minimální a stále klesají.

Podle BEUC je nové rozhodnutí promarněnou příležitostí příplatky zcela a definitivně zrušit. Ukončení roamingových poplatků ukazuje, že příplatky za mezinárodní hovory v rámci EU jsou neopodstatněné.

Související články