poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Starlink je dobré řešení při špatném internetovém připojení i na cestách

25.3.2024

Když je místní internetová síť pomalá, řešením může být satelitní připojení k internetu. Starlink nabízí jednoduchost a vysokou rychlost surfování, ukázal německý rychlotest.

Německá spotřebitelské organizace Stiftung Warentest zvolila právě Starlink, protože je to jedna z nejznámějších služeb. Tým se soustředil na jeho fungování a cenu.

Instalace Starlinku je velmi snadná. Stačí vnější anténa a router. Aplikace vás pak provede zprovozněním systému, ukáže sílu signálu a poradí, kam nejlépe umístit wi-fi router. Rychlost následného připojení byla v testu okolo 140 MB/s, což je výrazně více než u některých DSL nebo kabelových připojení a splňuje potřeby i velmi vysokého zatížení, například pro současné streamování filmů v kvalitě HD na deseti zařízeních zároveň. Starlink má rovněž velmi nízkou latenci neboli odezvu, takže například při hraní her uživatel nezaznamená žádné znatelné zpoždění. Během měsíčního testu bylo připojení velmi stabilní. Příjem byl vynikající a denní doba nebo počasí měly na rychlost minimální vliv. Neomezený datový paušál stál 50 eur měsíčně, na cestách 59 eur. Je ovšem třeba vzít v potaz také pořizovací náklady za balíček s anténou, routerem a příslušenstvím.

Služba Starlink je ideální pro osoby žijících mimo velká urbanistická centra nebo pro milovníky cest v obytném autě, kteří nechtějí spoléhat pouze na mobilní data. Lze ji využít v řadě zemí Evropy, Severní i Jižní Ameriky. Podstatně horší je situace ve státech se slabou infrastrukturou a s cenzurou internetu.

Za Starlinkem stojí společnost SpaceX vlastněná Elonem Muskem, která provozuje také sociální síť X a vlastní automobilovou značku Tesla. SpaceX má vlastní kosmický program, proto může vypouštět své satelity nezávisle na jiných subjektech. Z dlouhodobého hlediska chce obsáhnout Zemi zhruba 42000 satelity (aktuálně jich je asi 5500).

Během testu se ovšem objevily i některé problémy. Vnější anténa a router jsou propojeny 15metrovým kabelem, který může působit komplikace v domě. Systém nabízí pouze wi-fi připojení, nikoliv stabilnější LAN, pro který je potřeba zvláštní adaptér za cenu okolo 40 eur. Všeobecné obchodní podmínky byly celkově přijatelné, ale v prohlášení o ochraně osobních údajů chyběly přesné informace o příjemcích shromážděných uživatelských údajů a době uchovávání. Pro některé spotřebitele může představovat morální problém využívání služeb Elona Muska.

Ke Starlinku existuje několik alternativ. Internet přes satelit pro soukromé zákazníky poskytují také například Eusanet, Eutelsat, Novostream a SkyDSL. Ceny, rychlost surfování a objem dat se liší v závislosti na společnosti. Ne všichni operátoři nabízejí antény přátelské ke zvířatům, jak poznamenali němečtí kolegové – zařízení Starlink mají zahřívání k rozpouštění sněhu, který by mohl rušit příjem, a například kočky toto teplo oceňují.

Související články