poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Chytrý bratr vás vidí

29.8.2014

Nabídka na trhu s takzvanými „smart“ technologiemi je široká. Telefony, televize, ledničky, krokoměry, dokonce tlakoměry. Být s nimi každou chvíli online má jistě svoje výhody – televize vám doporučí film, který byste asi jinak v nabídce přehlédli, lednička vám zase může naplánovat jídelníček a tlakoměr upozorní lékaře, pokud by naměřené hodnoty znamenaly ohrožení života. Jenže – neexistuje technologie, která by se nedala zneužít.

Na blogu britské spotřebitelské organizace Which? se objevil případ uživatele, který zjistil, že jeho nová chytrá televize od firmy LG nejenže sbírá citlivá data o uživatelích, ale ještě navíc je na server zasílá v nezašifrovaném formátu. Kdyby to byly „jen“ oblíbené programy či nákupní preference, dalo by se to i pochopit. Jenomže jeho televize na server LG zaslala i jména jeho dětí, které zjistila z domácího videa. To si uživatel přehrával z flash-disku, připojeného k televizi.

Uzavřená smlouva dává společnosti LG prakticky neomezená práva na zacházení s veškerými osobními daty. Uživatel navíc poskytuje souhlas s jejich zpracováním podle právního řádu ve všech zemích světa. Máte samozřejmě možnost takové obchodní podmínky odmítnout. V tom případě se ale ze smart TV stane pouze drahá televize bez pokročilých funkcí, aplikací a přístupu na internet.

Problémy se soukromím se netýkají jen chytrých televizí, podobné aféry se objevily u aplikací ve smartphonech a sledování uživatelského obsahu na internetu je také dobře známé. Jenže zatímco aplikaci můžete snadno odinstalovat a do webového prohlížeče si naopak přidat doplňky omezující reklamu a sledování, u chytré televize není možné do systému zasahovat.

Nebezpečí zneužití citlivých dat hrozí také u zdravotnických přístrojů. Firmy vyrábějící chytré tlakoměry či kardiostimulátory se sice zavázaly získaná data neposkytovat třetí straně, zneužití takových dat by však bylo ještě nebezpečnější než u těch zákaznických. Je proto dobré znát svá práva a hlídat, jak poskytovatel služeb zajišťuje jejich ochranu.
 

Související články