poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Prodej cigaret mladistvým na Slovensku klesá

8.9.2014

Poslední kontrola prodeje tabákových výrobků mladistvým na Slovensku přinesla výsledky, které by se daly shrnout do klasických dvou zpráv, dobré a špatné. Dobrá říká, čím dál méně prodejen prodává cigarety dětem a mladistvým. Špatná je ale, že těch porušujících zákon je stále 29 %.

Kontrolováno bylo celkem 411 provozoven. Paradoxně lépe dopadl test prodeje starším mladistvým ve věku šestnácti a sedmnácti letech, kteří si tabákové výrobky odnesli v padesáti případech. Mladším figurantům mezi jedenácti a patnácti lety cigarety prodalo šedesát devět prodejců.

Nejvíce porušení předpisů bylo zjištěno u malých prodejen potravin a večerek, v mnoha případech k němu také došlo na čerpacích stanicích. Navíc při kontrole vyšlo najevo, že prodej cigaret mladistvým je jen jedním ze zjištěných problémů. Sedmnáct procent těch, kteří dětem cigarety prodali, k nim nevydalo řádný pokladní doklad, v šesti případech pak tento doklad vykazoval nesrovnalosti.

V České republice kouří čtvrtina dětí ve věku šestnácti let, drtivá většina pak vyzkouší svou první cigaretu už v desíti letech. Tabáková reklama je sice přísně regulována a ani zmínkou nesmí cílit na mladistvé, ovšem cigareta má stále příchuť vzdoru a zakázaného ovoce.
 

Související články