poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Plusy a mínusy tepelných izolací

18.9.2014

V Rakousku řeší spotřebitelská organizace VKI nové téma – protesty proti zateplování domů. Dle některých médií, jako je německý Spiegel, má být ekonomicky nevýhodné nebo dokonce zvyšovat nebezpečí požárů.

Tepelné izolace bývají prezentované jako jednoznačné plus pro koncového zákazníka – výrazně uspoří na energiích, spotřebitel tak vytváří méně emisí a navíc na izolaci dostane nezanedbatelnou dotaci. V rakouských médiích se ale před časem začaly množit titulky jako „Velká izolační lež“ či „Triky prodejců izolací“. Německý Spiegel pak přinesl zprávu, že polystyrenové desky v izolaci urychlují hoření, a tak zvyšují riziko požárů. Navíc při jejich spalování vznikají toxické látky.

Ekologické organizace, jako třeba německá pobočka Greenpeace, pak upozorňují, že výroba plastových a polystyrenových izolačních plátů je značně neekologická. Některé izolace také obsahují zpomalovač hoření hexabromcyklododekan (HBCD), zařazený na seznam chemických látek vzbuzujících mimořádné obavy jako toxická látka, která je v přírodě téměř neodbouratelná.

Na argumenty proti zateplení však celkem pružně reagují regulátoři i trh. Toxický zpomalovač hoření HBCD se dostal i do Stockholmské úmluvy na seznam nebezpečných látek, a jeho použití v izolacích bylo zakázáno. Co se ekologické stránky týče, prosazují se i „zelené“ způsoby izolace, například celulózou či konopím. Izolace také sice bývají hořlavé, ovšem je sice pravděpodobné, že samotná izolace by byla požárem zničena, ovšem další hoření nepodporuje. Pro ty, kdo se obávají požáru, je nejvhodnější izolace z nehořlavých látek, jako je skelná a kamenná vata.

V čem však mají titulky rakouských deníků částečnou pravdu, je ekonomická úspora. Prodejci izolací často slibují nemožné, například návratnost investice do dvou let. Investice do zateplení sice opravdu návratná je, ovšem spíše v řádu desítek let.
 

Související články