poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V USA probíhá vlna soudních sporů kvůli bezbariérovým přístupům

30.10.2014

V USA se v posledním roce množí žaloby na menší a střední podniky, převážně restaurace a hotely, které podle žalobců neposkytují dostatečný bezbariérový přístup. Na kauze je kuriózní , že žalobcem většinou nebývá jejich zákazník, ale „tester“, který zjišťuje, zda podnik zajišťuje podmínky pro přístup osob se sníženou pohyblivostí.

Nejvíce takových případů se objevilo v Kalifornii. Její právní systém jako jediný v USA poskytuje poškozenému v případě, kdy podnik neposkytne bezbariérový přístup, nárok na odškodné až do výše čtyř tisíc dolarů. V ostatních státech je takový podnik pouze nucen zaplatit veškeré soudní výdaje, včetně nákladů a odměn advokátů. I tak ale podle serveru Consumerist.com existuje podezření, že hlavním důvodem takových sporů jsou právě odměny pro advokáty.

Vlnu soudních sporů spustilo rozhodnutí Odvolacího soudu pro Alabamu, Floridu a Georgii z minulého roku. To nastavilo precedens, že i ten, kdo není obvyklým zákazníkem“- žalovaného podniku, může podnik žalovat za neumožnění bezbariérového přístupu, čímž se otevřel prostor pro žaloby ze strany „testerů“. Bezbariérový přístup čítá krom jiného nájezdovou rampu pro vozík, dostatečně nízko umístěná tlačítka pro otevírání dveří či nízko zavěšené ručníky na toaletách. Parkovací místo pro hendikepované by mělo být jasně označené. Bazény pak musejí být vybaveny speciálním výtahem pro osoby se sníženou pohyblivostí.

U většiny soudních sporů tohoto typu dochází k mimosoudnímu vypořádání, kdy podnikatel pouze zajistí doplnění chybějících bezbariérových prvků. Stále mu ale zůstává povinnost zaplatit náklady a odměny právních zástupců. Pokud však k mimosoudnímu vypořádání nedojde a na podnikatele je podána žaloba za neposkytnutí bezbariérového přístupu, zcela chybí jakákoliv ochranná lhůta, během níž by mohli situaci beztrestně napravit.
 

Související články