poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Astroturfingová bitva o internet pokračuje

10.11.2014

Americká asociace poskytovatelů telekomunikačních služeb a kabelového připojení NCTA si pro vylepšení obrazu poskytovatelů připojení oblíbila využívání astroturfingové taktiky. Po kampani Onward Internet, zaměřené převážně na mladší uživatele, spustila nový internetový magazín, který se snaží stav amerického internetového připojení podat v co nejlepším světle

Při zářijové kampani Onward Internet mladí umělci instalovali na ulice velkých amerických měst krabice s návrhy pro zlepšení internetu. Na internetových stránkách Onward Internet pak mohli čtenáři zjistit, že cílem kampaně je „internet nespoutaný regulacemi“, tedy odmítnutí internetové neutrality. NCTA však zastupuje zájmy velkých poskytovatelů internetového připojení, kteří dohodu o internetové neutralitě podporují. Nyní tato lobbistická organizace spouští další projekt, který slouží k vylepšení image velkých poskytovatelů.

Jedná se o internetovou stránku Connectivist. Ta se snaží působit jako odborný a investigativní web, zaměřující se na stav internetového připojení. Ve skutečnosti se však pouze citováním statistických údajů vytržených z kontextu snaží zlepšit mínění čtenářů o velkých poskytovatelích internetu, jako jsou Comcast, Verizon či AT&T.

Příkladem toho byl jeden z prvních článků, které Connectivist rozeslal novinářům. V něm srovnával rychlost internetového připojení v deseti amerických státech s rozlohou obdobnými, avšak nesrovnatelnými celky, mezi nimiž byly například země z východu Evropy či z Asie. Srovnávané země mají navíc zcela různou hustotu obyvatelstva, v jedné tabulce se tak vedle sebe ocitlo Lotyšsko s dvěma miliony obyvatel a Japonsko, kde žije sto dvacet milionů lidí. K porovnání navíc byly vybrány americké státy s nejrychlejším internetem. Zatímco v těchto státech je průměrná rychlost internetu mezi padesáti a šedesáti megabity za sekundu, celoamerickým průměrem je rychlost okolo pouhých čtyř megabitů.

Cílem článku bylo dokázat kvalitu amerického internetového připojení, zvolená kritéria srovnání byla však vybrána natolik manipulativně, že Connectivist vzbudil pozornost médií. Na rozdíl od kampaně Onward Internet NCTA své spojení s tímto projektem neskrývala, dokonce byla uvedena na stránce „O nás“ jako partner webu.
 

Související články