poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Čtyřicet pět sad propisek v třiceti třech balíčcích

25.11.2014

Nadměrná balení nebývají problémem jen u výrobců a obchodních řetězců, často se objevují i u e-shopů. I ty nejmenší výrobky bývají zasílané v nepřiměřeně velké krabici a může se také stát, že prodejce zašle výrobky objednané na jednu adresu každý zvlášť.

Extrémní případ se podle internetového serveru Consumerist stal v Ohiu. Zákazník chtěl využít slevové akce řetězce Best Buy a objednal si 45 sad propisek, každou po padesáti centech s poštovným zdarma.

K jeho překvapení mu druhý den dorazilo třicet tři rozměrných krabic, z nichž každá obsahovala přesně jednu drobnou sadu psacích potřeb. Dalších dvanáct pak bylo podle přepravce ještě na cestě.

Takový způsob zasílání zboží je značně nepraktický. Zákazník je zahlcen zbytečnými obaly, pro dopravce je pak logisticky mnohem snazší na místo určení dovézt jednu těžší a stabilní krabici než velké množství drobných, lehkých krabiček, které nedrží na jedné hromadě.

Důležitý je také ekologický aspekt a zcela zbytečné plýtvání zdroji. Společnost Best Buy i mimo popisovaný extrémní případ v USA často čelí kritice ekologických organizací. Ekologům vadí, že Best Buy nakupovala obalové materiály od společností, které těžily dřevo v kanadské tajze a přispívaly tak k ničení unikátního biotopu. V minulosti také společnost používala obtížně recyklovatelné obaly.
 

Související články