poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Hotely Marriott blokovaly hostům přenosný internet

13.1.2015

Síť hotelů Marriott dostala pokutu ve výši 600 000 amerických dolarů od americké Federal Comunication Comission (FCC) za to, že svým klientům blokovala využití přenosného internetu a nutila je tak využívat placený přístup na hotelovou wi-fi. Řetězec se brání, že použití přenosného internetu blokuje pouze z bezpečnostních důvodů. O kauze informuje server Consumerist.

Případ vyšel najevo již v roce 2013, kdy si návštěvník konference, která se konala v hotelu Gaylord Opryland spadajícím do sítě Marriott, stěžoval, že na místě je blokovaný přístup z přenosných zařízení a wi-fi hotspotů. Účastníci konference pak museli za přístup k wi-fi platit mezi 250 a 1000 dolary za jeden přístroj.

Tím však Marriott porušil americký zákon o radiokomunikacích, který soukromým osobám a společnostem vysloveně zakazuje jakkoli manipulovat s příjmem veřejných radiových frekvencí či ho rušit. FCC, úřad zabývající se telekomunikacemi, proto síti hotelů zakázal další narušování wi-fi připojení a udělil jí pokutu ve výši 600 000 dolarů.

Na začátku ledna letošního roku však hotel Marriott vydal prohlášení, ve kterém tvrdí, že tak jedná v zájmu bezpečnosti svých zákazníků. Přenosný internet navíc neblokuje v pokojích či v hotelové hale, ale pouze v konferenčních prostorách. Tam by podle tiskového prohlášení mohlo hrozit napadení počítače pomocí nechráněné a zavirované sítě nastražené právě za tímto účelem. Navíc podle prohlášení hotelového řetězce hrozí, že sítě návštěvníků budou narušovat příjem z hotelové wi-fi či se rušit navzájem.

Takový argument ale server Consumerist vyvrací. Kdo by chtěl napadnout počítače účastníků konference, mohl by k tomu stejně snadno použít hotelovou wi-fi. Naopak není pravděpodobné, že by kvůli tomu zřizoval speciální hotspot. V rušném a přelidněném konferenčním sále je podle Consumeristu praktičtější mít vlastní připojení, jelikož to poskytované pořadatelem bývá beznadějně přetížené. Více různých wi-fi připojení může vedle sebe fungovat zcela pokojně a nijak se navzájem nerušit. Jednoduchým příkladem toho je wi-fi v bytovém domě, kdy může mít každý z nájemníků vlastního poskytovatele a jinou IP adresu.

Server Consumerist dále píše, že v současné době se hotelové řetězce silně inspirují obchodním modelem aerolinek. Snaží se tak srazit základní cenu co nejníže, ovšem nízký příjem si vynahrazují velkým množstvím poplatků. Těch existuje mnoho různých druhů, například za wi-fi jako v případě Marriottu, za sejf v pokoji, i když ho klient nevyužije, za možnost výběru zda na dvoulůžkovém pokoji budou mít dvojlůžko či dvě jednolůžkové postele.

Některé z hotelů zpoplatňují hostům úschovu vlastních nápojů v minibarové lednici. Jídlo a pití z minibaru bylo vždy dražší, nyní k němu navíc některé z hotelů jako třeba Liberty Hotel v Bostonu počítají ještě 18% administrativní přirážky za doplnění. Hotel Aria Resort and Casino v Las Vegas pak ještě pochutiny v minibaru hlídá váhovým senzorem, který počítá jídlo jako zkonzumované, i pokud je ze svého místa třeba jen posunuto či si host pouze prohlížel složení na obalu.
 

Související články