poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V USA padla pokuta za použití varovných sirén v reklamě

10.2.2015

Americká Federal Communication Comission, vládní agentura, která má na starosti telekomunikace, udělila v polovině ledna pokutu 1,5 milionu dolarů poskytovateli satelitního vysílání Viacom a televiznímu kanálu ESPN za odvysílání upoutávek, v nichž bylo zneužito sirén výstražného systému Emergency Alert Systém (EAS).

Použití sirén výstražného systému EAS pro jakékoliv jiné účely než výstrahu je v USA přísně zakázáno. Nemusí se jednat ani o totožný zvuk sirén, stačí, když je použitý zvuk výstražnému znamení dostatečně podobný. Za odvysílání upoutávky, která sirénu obsahovala, dostal Viacom pokutu ve výši 1,2 milionu dolarů, sportovní kanál ESPN pak 280 000 dolarů. Kontroverzní spot, kterého se pokuta týkala, byl upoutávkou na katastrofický film The Olympus Has Fallen s Gerardem Butlerem v hlavní roli, jehož zápletka se týkala teroristického útoku na Washington.

Využití sirén v televizních spotech je považováno za zneužití výstražného systému určeného pouze pro případy akutního nebezpečí či nenadálé přírodní kalamity. Podle amerických zákonů se jedná o neetickou reklamu, jejíž zhlédnutí může být pro část občanů stresující či spouštět záchvaty paniky.

Problematické reklamy se pochopitelně objevují i v našich krajích. Český zákon o regulaci reklamy, podobně jako legislativa v dalších evropských zemích, určuje, jaké prvky nesmí být v reklamním spotu použity. Zákazy se nejčastěji týkají neetičnosti reklam či jejich rozporu s dobrými mravy, případně využívání urážlivých stereotypů. V poslední době se to například týkalo reklamního spotu společnosti T-Mobil s polským překupníkem nabízejícím nekvalitní mobilní telefony. Spot vyvolal polemiku, zda je v pořádku či za hranou zobrazení urážlivých stereotypů, společnost T-Mobile ho sama dobrovolně stáhla.

Existuje několik oblastí trhu, kde pro reklamu platí přísnější pravidla. Například reklama na alkoholické nápoje by neměla být cílena na nezletilé a vystupovat by v ní neměli herci a modelové zdánlivě mladší osmnácti let. Také by neměla vybízet k nadměrné konzumaci. Veškeré tyto body loni na Slovensku porušila reklamní kampaň vodky Familia Premium, která na billboardech ukazovala všední činnosti v provedení podnapilých teenagerů. Například „cestování“ zobrazovalo spoře oděnou dívku spící v kufru auta, „snídání“ dvě dívky ve vaně pijící panáky vodky a „posilování“ potetovaného mladíka s dívkou v minisukni přes rameno.

Slovenská Rada pre reklamu tuto kampaň zakázala pro hrubé porušení zákazu cílení reklamy na mladistvé a vybízení k nezodpovědnému pití alkoholu a nařídila stažení veškerých billboardů.
 

Související články