poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Altroconsumo varuje před nebezpečnými domácími pekárnami

19.2.2015

Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo zveřejnila v únorovém vydání svého časopisu výsledky testu, který ukázal, že na trhu je velké množství potenciálně nebezpečných domácích pekáren, které se při pečení přehřívají. Aby se výrobci vyvlékli ze zodpovědnosti, dávají na pekárny varování. Takovou praxi Altroconsumo odmítá.

Test spotřebitelské organizace Altroconsumo prokázal, že u šesti z šestnácti testovaných modelů domácích pekáren dochází k přehřívání povrchu. Týkalo se to zvláště dvířek přístrojů, která se ohřívala až na teplotu vyšší než 100°C. Taková teplota už představuje nebezpečí požáru. Přístroje, které se přehřívají, se však dle italské legislativy stále mohou prodávat. Stačí totiž, když výrobce do návodu a na samolepku na výrobku přidá varování „Pozor, povrch se může zahřívat! Nebezpečí požáru!“

Altroconsumo takovou praxi odmítá a spotřebitele varuje před nebezpečnými pekárnami. Také je žádá, aby apelovali na výrobce. Ti by měli ukončit prodej pekáren, které mohou způsobit požár, a měli by přestat zneužívat současnou mezeru v zákoně k ospravedlnění prodeje takových výrobků.

Na konci ledna letošního roku se na nebezpečné výrobky, které mohly způsobit požár, zaměřila i další spotřebitelská organizace, konkrétně francouzská UFC Que Choisir. Ta vydala varování před nekvalitními detektory kouře, které ale stejně získaly potvrzení o shodě s evropskými technickými normami. O certifikát CE pak nemohou přijít, i když z trhu bylo opakovaně staženo několik nekvalitních šarží téhož výrobku.

Čeští spotřebitelé mohou přehled o nebezpečných výrobcích, které byly staženy z evropského trhu, získat na stránkách www.dtest.cz/nebezpecne-vyrobky. Seznam nebezpečných výrobků obsahuje informace z evropské databáze Rapex, ze zpráv českých dozorových orgánů, například ČOI, SZPI, ministerstva zdravotnictví, i z výsledků testů publikovaných v časopise dTest. Jednotlivé výrobky si zde můžete vyhledat podle mnoha kritérií, například podle rizika, jež bylo důvodem stažení, či podle země ohlášení.
 

Související články