poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Máte rádi křížaly? Pozor, pokud je kupujete online.

2.4.2015

Online nákupy jsou sice pohodlné, ale ne bez rizika. E-shop Jablickovyraj.cz nabízející křížaly nedodává předem zaplacené zboží a se zákazníky nekomunikuje. Co dělat v takovém případě a jak předcházet nepříjemnostem při nakupování na internetu?

Služba VašeStížnosti.cz zaznamenala opětovný nárůst stížností na e-shop www.jablickovyraj.cz. Současným provozovatelem tohoto e-shopu je společnost D.F.T., s.r.o. První stížnosti jsme zaznamenali počátkem prosince loňského roku, kdy byly webové stránky podnikatele již nedostupné. Nyní jsou opět v provozu. Spotřebitelé uvádějí, že po objednání balení křížal jim přišel potvrzující e-mail vyzývající k platbě. Zboží mělo být odesláno po připsání příslušné částky na účet obchodníka. Až do této chvíle vše probíhalo standardním způsobem.

Ovšem po uplynutí několika dní zboží stále nepřicházelo. Poškození zákazníci se shodují, že obchodník zpočátku komunikoval a nedodání zboží omlouval špatně spárovanou platbou v systému. Poté se odmlčel a spotřebitelé stále čekají na zaplacené zboží.

Objednali jste si i vy balení křížal s domněnkou, že si zanedlouho dopřejete zdravé mlsání, ale místo toho vám zbyla pouze hořká pachuť v ústech poté, co jste zjistili, že obchodník přestal komunikovat? Odstupte od smlouvy. Odstoupit od smlouvy lze poté, co obchodník nesplní povinnost dodat zboží ani v dodatečně stanovené přiměřené lhůtě. Odstoupením se smlouva od počátku ruší a prodávajícímu vzniká povinnost vrátit spotřebiteli zaplacené finanční prostředky.

Pokud se prokáže, že obchodník takto jedná úmyslně, může se dle výše způsobené škody jednat i o trestný čin, případně přestupek. Je tedy vhodné informovat Policii ČR, jejímž úkolem je podaná trestní oznámení vyhodnotit, sesbírat důkazy a stanovit další postup. Je také na místě úřady požádat, aby vás informovaly, jak bylo s oznámením naloženo.

A jak se vyhnout nepříjemným překvapením při nakupování na internetu? U neznámých e-shopů by měl spotřebitel zvolit zaslání zboží na dobírku, jelikož platba předem představuje vyšší riziko. Pokud se přeci jen spotřebitel rozhodne poukázat peníze na účet, je dobré ověřit předem zkušenosti ostatních zákazníků, nejlépe z více zdrojů. Pozornost je vhodné věnovat také obchodním podmínkám a například i vzhledu webových stránek.

Související články