poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

FTC si došlápla na prodejce aut, rozdělila pokuty za miliony dolarů

20.4.2015

Americká Federal Trade Comission (FTC) na konci března letošního roku provedla zátah na nepoctivé prodejce automobilů v USA a Kanadě. Nejčastěji zjištěnými prohřešky bylo klamavé uvádění výše splátek či nepřehledné obchodní podmínky, v nichž bylo to nejdůležitější psáno drobným písmem pod čarou. Velmi často prodejci také užívali klamavou reklamu. FTC během zásahu udělila pokuty v celkové výši 2,6 milionu amerických dolarů.

FTC, která zásah pojmenovala „Operation Ruse Control“, se zaměřila na veškeré druhy nezákonných praktik, jež mohou při prodeji nových i ojetých aut nastat. Narazila na případy stáčení tachometrů či prodeje takzvaných „skládaček“, čili aut svařovaných z více bouraných vozů. Pozornost věnovala především neetickým a nelegálním obchodním praktikám.

Velice často se vyskytovala klamavá reklama. Prodejci slibovali nízkou výši jednotlivých splátek, aniž by však upozornili, že postupem času se splátky zvyšují. Podobnou praktikou byl slib nulového navýšení při platbě na splátky, které však bylo podmíněno složením vysoké nevratné zálohy, jež se nepočítala do ceny vozu. V jiném případě byly podmínky pro nulové navýšení pro kupujícího nastaveny tak, aby na ně nemohl dosáhnout. Tyto případy měly společného jmenovatele v podmínkách smlouvy psaných drobným písmem. Lákavé sliby jimi byly uváděny na pravou míru, čehož si však zájemce o koupi vozu nemusel všimnout.

Dalším rozšířeným nešvarem byl prodej různých připojištění či prodloužených záruk, které navyšovaly cenu vozu, aniž by o tom byl kupující informován, případně aniž by byl seznámen s jejich celkovou, většinou nevýhodnou cenou. Prodejci také kupující tlačili do nevýhodných splátkových programů, k nimž jim nedali potřebné informace, jako jsou informace o souvisejících poplatcích, celkové hodnotě a navýšení či splátkovém kalendáři.

FTC našla ve spolupráci s místními úřady pochybení u 252 prodejců a udělila pokuty v celkové výši 2,6 milionu dolarů.

Problémy při prodeji aut se samozřejmě neomezují jen na USA. Spotřebitelská organizace dTest se dlouhodobě věnuje problematice autobazarů – jak prodeji automobilů se stočeným tachometrem či aut bouraných a „skládaných“, tak i podivným poplatkům například za administrativní úkony či za uzavření úvěrových smluv. V západní Evropě podobný problém řešila například nizozemská organizace Consumentenbond, která usilovala o uvádění cen automobilů včetně poplatků za takzvané pohotovostní náklady, čili za dovezení vozu do autosalonu či jejich údržbu před koupí.
 

Související články