poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Starší chytré televize budou bez YouTube

3.8.2015

Google ukončil podporu aplikace YouTube na mnohých starších typech chytrých televizí, blu-ray přehrávačů či výrobků značky Apple. To se ovšem nelíbí německé spotřebitelské organizaci Stiftung Warentest, která spotřebitelům přináší návody, jak je možné ukončení podpory obejít.

Při příležitosti aktualizace novější verze aplikace YouTube Google ukončil podporu starší verze, instalované do roku 2012. Majitelům starších přehrávačů či chytrých televizí se tak místo videí z internetu zobrazují pouze chybové hlášky či video s informací o ukončení podpory.

Takový způsob zastarávání se nelíbí německé spotřebitelské organizaci Stiftung Warentest. Výrobky jako televize by podle ní měly mít delší funkční cyklus než jen tři roky. U chytrých telefonů či tabletů může uživatel přejít na novou verzi aplikace poměrně snadno. Stačit by měl telefon aktualizovaný na patřičnou verzi operačního systému, například u výrobků Apple na iOS 6. Do přístrojů, jako jsou televize či blu-ray přehrávače, však běžný uživatel zasáhnout nemůže. Spotřebitel tak přijde o funkci, která byla jedním z reklamních lákadel.

Stiftung Warentest podotýká, že ani zde nemusí být vše ztraceno. Pokud je přístroj vybaven integrovaným prohlížečem, je možné zkusit YouTube otevřít v něm. Problém však může spočívat v tom, že ne všechny přístroje podporují Flash či HTML 5 a videa tak nemusí fungovat.

Youtube by také mělo být možné spustit s pomocí externího přehrávače s aktuální verzí aplikace. Pokud spotřebitel vlastní přehrávač a má ho připojený k televizi se starší verzí, YouTube by mělo být možné pustit. . Ne každý by si ovšem chtěl kvůli Youtube kupovat nový přehrávač.

Poslední možností je pak připojení televize pomocí kabelu HDMI k počítači, kde si uživatel může spustit YouTube v internetovém přehrávači. Youtube je možné pustit i přes wi-fi, adaptér či u telefonů s novým Androidem či Windows 8.1 přes funkci Miracast. Tuto funkci však musí podporovat i televize. Opět se však nejedná o optimální řešení, jakým by byla delší podpora aktualizací u aplikace či možnost instalace nové. To však výrobci neumožňují.

Stiftung Warentest plánované zastarávání kritizuje dlouhodobě. Její testy například prokázaly, že 150 euro ceny může u myček znamenat až několik let rozdíl v životnosti a kvalitě součástek. Problém je také v nedostatku náhradních dílů a u chytrých spotřebičů i s aktualizacemi, na nichž právě chytré funkce neodvratně závisí.

Na problematiku aktualizací se nedávno zaměřila i nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond. Její kampaň „Update!“ kritizuje výrobce telefonů s operačním systémem Android za to, že prodávají telefony se zastaralou verzí operačního systému, kterou je velmi snadné napadnout. Aktualizace pak často ani neplánují. Kampaň si také klade za cíl zvýšit povědomí o problematice mezi spotřebiteli a přimět výrobce k delšímu cyklu podpory a aktualizací u chytrých telefonů.
 

Související články