poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Facebook chce zavést e-shopy v profilech společností

13.8.2015

Sociální síť Facebook plánuje rozšířit své služby. Na konci července letošního roku spustila zkušební provoz malých e-shopů zabudovaných přímo do facebookových stránek společností. Ty tak budou moci prodávat přímo z Facebooku.

Facebook doposud sloužil společnostem spíše pro komunikaci se zákazníky, pro propagaci a případně pro řešení zákaznických sporů. Pokud se jednalo o prodej, velmi často šlo o uživatelské bazary či objednávání přes stránku menšího prodejce. To by se však mohlo změnit.
Do zkušebního provozu byly uvedeny první malé e-shopy vestavěné přímo do facebookových stránek výrobce či prodejce. Nově je možné objednat zboží přímo z nich, bez toho, aby spotřebitel musel navštěvovat stránky prodejce.

Internetový portál Buzzfeed zájem Facebooku o prodej přičítá tomu, že roční obrat v reklamě na internetu, z níž provozovatel sociální sítě dosud žije, činí přibližně 60 miliard dolarů. Tržby v prodeji přes internet se však letos odhadují až na 350 miliard dolarů a Facebook by nerad přišel o možnost vydělat si na tomto trhu.

V tuto chvíli Facebook počítá s tím, že by zkušební provoz e-shopu byl zcela bezplatný. Buzzfeed ovšem od Facebooku očekává podobný postup jako například u viditelnosti příspěvků. Z původní slušné viditelnosti zdarma stránkám zbylo minimum, většina jich je nucena si ji dokupovat. Buzzfeed tedy předpokládá v případě úspěchu služby její brzké zpoplatnění.

Problematikou prodeje přes Facebook se zabývá i dTest. Ještě před zavedením této novinky se totiž mnozí prodejci v sociálních sítích vymlouvali, že nejsou provozovateli e-shopu a odmítali zákazníkovi dopřát jeho právo na odstoupení od smlouvy do 14 dnů. Často také zapomínali uvádět kontaktní údaje. Některým prodejcům pak dokonce chybělo i živnostenské oprávnění, čímž porušovali živnostenský zákon. Pro prodej přes sociální sítě však platí stejná pravidla jako pro klasické e-shopy.
 

Související články