poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Warner vymáhal poplatky za užití popěvku Happy Birthday neprávem

24.3.2016

Kauza narozeninového popěvku „Happy Birthday“ má další pokračování. Vydavatelství Warner/Chappell, které od roku 1988 vyžaduje za užití písně ve filmu a televizi autorské poplatky, musí plátce odškodnit necelými 15 miliony amerických dolarů. 

Američtí filmaři se po dlouhou dobu vyhýbali užívání narozeninového popěvku „Happy Birthday“ a nahrazovali ho jinými, méně známými písněmi či vlastní tvorbou. Důvod byl prostý. Nakladatelství Warner/Chappell, které si na něj od roku 1988 nárokuje copyright, si za použití textu i melodie účtovalo desetitisíce dolarů.

To se však na konci minulého roku změnilo. Tvůrci dokumentu „Happy Birthday“, který mapoval historii této písně, zjistili, že Warner/Chappell si nárokuje copyright neprávem. Vydavatelství se sice právy na popěvek ohánělo na základě dřívější akvizice vydavatelství Claytona Summyho, který si copyright nárokoval již od třicátých let minulého století, tvůrci dokumentu ovšem objevili důležitou informaci. Summy totiž o copyright přišel již v roce 1949.

Soud pro Kalifornii dal dokumentaristům za pravdu. Píseň se stala veřejným vlastnictvím a Warner/Chappell nyní musí odškodnit nejen tvůrce dokumentu, po nichž vyžadoval poplatky za užití písně, ale i veškeré předchozí plátce autorských poplatků. Na toto odškodnění musí vydavatelský gigant vyčlenit necelých 15 milionů amerických dolarů. 6,25 milionu má sloužit na odškodnění případů z doby po létě 2009, zbytek sumy pak poslouží na odškodnění dřívějších případů až do doby akvizice Summyho nakladatelství. Jednotliví poškození mohou počítat s odškodným mezi deseti a patnácti tisíci amerických dolarů.
 

Související články