poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Každý pátý energetický štítek může klamat

30.3.2016

Žrouti energie bývají často nenápadní. Jak ukázal průzkum pod názvem MarketWatch, u některých výrobků navíc klame i štítek s třídou energetické náročnosti. Například jeden z testovaných vysavačů tak mohl mít až o 54 % vyšší spotřebu, než bylo inzerováno. Celkově bylo v testu shledáno porušení deklarace přibližně u 20 % spotřebičů.

Průzkum MarketWatch, který za podpory Evropské komise provedly evropské neziskové organizace, se zaměřil na to, zda u spotřebičů skutečně odpovídá energetický štítek a na něm uváděná spotřeba elektrické energie. Výsledky nejsou příliš příznivé, štítek neodpovídal v průměru u každého pátého výrobku. Výběr spotřebičů do průzkumu ovšem nebyl vyčerpávající, MarketWatch se soustředil zvláště na ty, u nichž panovalo podezření, že překračují deklarovanou spotřebu. Otázkou tedy zůstává, jak jsou na tom se spotřebou a efektivitou ostatní spotřebiče, jež nebyly testovány.

Testující se v rámci MarketWatch setkali s vysavačem, který udávanou spotřebu překračoval o 54 %, lednicí, která spotřebovávala o 12 % energie více, než bylo uvedeno, či televizorem, který nesl štítek o jeden stupeň lepší třídy. Jiný výrobek, LED žárovka nespecifikovaného výrobce, pak měl při uvedeném odběru energie o 20 % nižší svítivost. Jak ale uvádí britský server Bitterwallet, smutným rekordmanem průzkumu byl digitální radiobudík s dvojnásobnou spotřebou oproti deklaraci.

Jak uvádí autoři průzkumu, kvůli podobným chybným či klamavým energetickým štítkům domácnosti v EU každoročně tratí v součtu až 10 miliard euro. Na vině jsou výrobci, kteří nedodržují evropské předpisy o energetické účinnosti výrobků.