poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Evropská unie snižuje poplatky za roaming

3.5.2016

Od letošního druhého května se snižují poplatky za roaming. Novela evropského nařízení o roamingu určuje maximální přirážku za volání, posílání SMS a využívání datového balíčku v zahraničí, s definitivním koncem poplatků za roaming se počítá až v červnu příštího roku.

Maximální příplatky za roaming jsou nově stanoveny na 5 centů za odchozí hovor či stažený megabyte a dva centy za odeslanou SMS. Podrobný přehled poplatků za roaming naleznete zde. Poplatky v této nové výši by měly platit až do června 2017, v tomto měsíci počítá Evropská unie s jejich úplným odstraněním.

Operátoři mají dále povinnost informovat spotřebitele o ceně poplatků za roaming ve chvíli, kdy překročí hranice svého domovského státu. Nařízení také omezuje takzvaný šok z vyúčtování a stanovuje, že operátor musí zastavit stahování dat, pokud by jejich cena měla přesáhnout částku 50 euro či její ekvivalent v jiné měně. K dalšímu čerpání dat pak může dojít jen s výslovným souhlasem zákazníka.

Nové evropské telekomunikační předpisy zavádí i tzv. internetovou neutralitu. Ta znamená, že veškerá data na internetu jsou rovnocenná a poskytovatel připojení nesmí zrychlovat, zpomalovat či dokonce blokovat přístup k různým stránkám či aplikacím.

Rozhodnutí o omezení roamingu a zavedení neutrality chválí Evropská spotřebitelská organizace BEUC. Podle její ředitelky Monique Goyensové oba kroky výrazně napomohou společnému evropskému digitálnímu trhu. Zavedení internetové neutrality navíc podle BEUC chrání spotřebitele před rozmary poskytovatelů připojení či před případným zneužitím dominantního postavení, ve kterém by mohl poskytovatel spotřebitele tlačit k užívání některých aplikací na úkor jiných.
 

Související články