poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Další prodejce vydával bělidlo za všelék

18.5.2016

V USA byl obviněn další prodejce chloritanu sodného, průmyslového bělidla, které je ovšem některými příznivci alternativní medicíny považováno za všelék. Shane Hawkins z Texasu navíc kromě škodlivé látky nabízel i kurzy, na jejichž konci měl zákazník obdržet doktorský titul. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Shane Hawkins se hlásil k církvi Genesis II Church of Health and Healing, jejímž zakladatelem byl Jim Humble, vynálezce směsi chloritanu známé také jako CDS či MMS. Hawkins prodej bělidla maskoval za církevní činnost a snažil se vyhnout zákonům tím, že CDS/MMS neprodával, ale poskytoval za povinně dobrovolný příspěvek.

Kromě prodeje chloritanu Hawkins pořádal semináře, v nichž zájemce školil o použití  a výrobě oxidu chloričitého z chloritanu a jeho použití při léčbě nemocí, včetně AIDS či autismu. Absolventi semináře, za nějž si Hawkins účtoval „dobrovolný“ příspěvek ve výši 500 dolarů, obdrželi titul doktora medicíny. Takový titul však nic neznamenal, jednalo se pouze o čestný církevní doktorát.

Hawkinse nyní texaský prokurátor obvinil z prodeje nebezpečné chemické látky a podvodu. Chloritan sodný je v USA zakázáno prodávat bez štítku, který varuje před jeho konzumací. Server Consumerist poukazuje na případ z Washingtonu, kdy byl podobný prodejce a propagátor CDS/MMS odsouzen k 51 měsícům odnětí svobody.

CDS/MMS má své příznivce i v České republice, většina z nich se sdružuje na sociální síti Facebook okolo brněnského fotografa Oty Nepilého a severočeského léčitele Lukáše Sehnala. I u nás se najdou e-shopy, které chloritan sodný nabízí. Většinou je prodáván jako bělidlo či dezinfekce do bazénu, prodejci však zákazníkovi zároveň poskytují návod, jak si z něj připravit CDS/MMS. To je však v rozporu s českými zákony, prodej chloritanu k vnitřnímu použití je zakázán a varovali před ním i Státní ústav pro kontrolu léčiv či Státní zdravotní a potravinářská inspekce.
 

Související články