poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Google bude upozaďovat stránky s velmi rušivou reklamou

5.9.2016

Google opět mění pravidla pro řazení výsledků vyhledávání. Nově bude penalizovat stránky s příliš velkou a rušivou reklamou, naopak do budoucna plánuje zrušit označení stránek jako mobile-friendly. Informují o tom spotřebitelské servery Bitterwallet a Consumerist.

Již v minulosti Google umisťoval níže ve výsledcích vyhledávání ty stránky, které velkou, celostránkovou a těžko zrušitelnou reklamou nutily návštěvníky ke stažení vlastní aplikace. Nyní čeká podobný trest stránky, které uživatele obtěžují jakoukoliv vsunutou reklamou, jíž se nedá snadno zbavit.

Vsunutá reklama je vlastně přistávací stránkou, která se uživateli zobrazí místo vlastní stránky na pár sekund před tím, než se nahraje požadovaný obsah. Často se jedná o různé reklamní bannery či například výzvy k objednání placeného přístupu k prémiovému obsahu stránky. Většinou se zobrazuje přes celou obrazovku či její větší část.

Google tento druh reklamy považuje za obzvlášť obtěžující a uživatelsky nepřívětivý. Penalizováni budou i provozovatelé stránek, jež uživatele obtěžují i klasickými pop-upy, tedy vyskakujícími okny. Stále však platí několik výjimek – například pro pop-upy, které se ptají na věk uživatele u stránek s tématikou nevhodnou pro osoby mladší osmnácti let, či „vsunutá“ upozornění, že stránka používá cookies. Změny by měly podle serveru Bitterwallet vejít v účinnost na začátku ledna příštího roku, do té doby mají provozovatelé čas reklamy odstranit.

Nemění se ovšem jen pravidla pro reklamu. V roce 2014 zavedl Google tag mobil-friendly pro stránky, které jsou dobře optimalizovány pro prohlížení v chytrých mobilních telefonech. Přívětivost k mobilním uživatelům znamenala lepší umístění ve vyhledávačích. To bude platit i nadále, nyní však společnost Google tag mobile-friendly odstraňuje. V současnosti ho považuje za přežitý, pro mobilní telefony je podle serveru Consumerist optimalizováno již okolo 85 % všech internetových portálů.
 

Související články