poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Podezřelá recenze není důvodem k podání žaloby na Yelp

26.9.2016

Je mnoho rozumných způsobů, jak přistupovat k falešným recenzím a jak se jim bránit. Mezi ně však nepatří ten, který si zvolil jeden americký zámečník. Když nabyl podezření, že mu jeho konkurent píše negativní recenze, rozhodl se zažalovat celý recenzní portál Yelp kvůli způsobené újmě na pověsti a nekalé hospodářské soutěži. Jak uvádí server Consumerist, všechny soudy jeho žalobu zamítly.

Spor začal již v roce 2011, kdy zámečník z Redmondu ve státě Washington objevil na svém profilu na recenzním portálu Yelp negativní recenzi na zakázku, kterou s jistotou nezhotovoval. Jistá Sarah K. si v ní stěžovala, že zámečník měl velké zpoždění a ještě navíc si účtoval 175 dolarů za opravu, jež měla podle předchozí dohody stát 50 dolarů. Negativní recenze mohla být podle serveru Consumerist dílem některého z jeho konkurentů, který mu na profil překopíroval starší hodnocení jiného zámečníka.

Další postup muže z Redmondu však podle spotřebitelského portálu odporoval vší logice. Místo toho, aby kontaktoval recenzní server za účelem odstranění falešné negativní recenze, rozhodl se Yelp zažalovat. I když se jednalo o dílo vytvořené třetí stranou, Yelp podle něj za recenzi stále nesl zodpovědnost.

Dále se podle něj jednalo o klamavou reklamu, jelikož recenze byla viditelná ve vyhledávání a svým charakterem byla skandalizující. Takto si měl skrze poškození jeho dobrého jména Yelp budovat publicitu. Zámečník navíc podezíral Yelp z toho, že jeho zaměstnanci negativní recenzi sami překopírovali na jeho profil a přirovnal je k výběrčím výpalného.

S takovou žalobou se již v roce 2013 obrátil na washingtonský soud. Ten ji zamítl a za viníka označil autora, který se skrýval pod jménem „Sarah K.“. Yelp podle soudu nemohl nést vinu za obsah vytvořený třetími stranami. Podobně dopadl žalobce i u odvolacího soudu, který jeho žalobu označil za nesmyslnou a připomínající spíše konspirační teorii.

Negativní falešné recenze jsou poměrně rozšířené, častěji se však setkáváme s pozitivními, jež mají vzbudit zájem o službu či výrobek. Nedávno s nimi měla problém například společnost Warner Bros, která si objednala pozitivní publicitu pro novou počítačovou hru u předních youtuberů, mnozí z nich však video neoznačili jako placenou reklamu. Dlouhodobou bitvu s falešnými recenzemi svádí i Amazon, naposledy se nepoctivci naučili zneužívat výjimku pro betatestery. Jak rozeznat falešné recenze od pravých radí i dTest.
 

Související články