poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Electronic Frontier Foundation kritizuje HP za boj proti neoriginálním náplním

11.10.2016

Nevládní organizace Electronic Frontier Foundation (EFF), která se zabývá právy spotřebitelů na internetu a také copyrightem, zaslala otevřený dopis společnosti HP. Ta při neohlášeném upgradu firmwaru v tiskárnách zamezila používání náplní třetích stran. EFF chce, aby společnost HP omezení zrušila, žádá po ní jednání s větším ohledem na spotřebitele i tržní prostředí.

Podle EFF je na nedávném kroku společnosti HP takřka všechno špatně. Zneužila funkci automatické aktualizace softwaru ke změně, kvůli níž tiskárna funguje hůře. Navíc kromě spotřebitelů poškodila i trh.

Spotřebitel by podle EFF měl mít možnost si vybrat ze širší nabídky inkoustových náplní různých výrobců. HP by v tomto případě neměla zneužívat svého dominantního postavení, ale soupeřit klasickými tržními prostředky, tedy cenou a kvalitou. EFF navíc uvádí, že ani v případě, že by inkoust od HP byl nejlepší a nejlevnější volbou, nedává to této společnosti právo odstřihnout zákazníky od produktů třetích stran.

Upgrade firmwaru pak byl podle EFF spíše downgradem. Aktivistům se nelíbí ani fakt, že nevyžádaná a vnucená instalace nebyla předem ohlášená. Funkce automatického stahování důležitých aktualizací by podle nich neměla být zneužívána k jiným účelům.

EFF v otevřeném dopise HP žádá, aby zrušila nechtěný upgrade a tiskárny uvedla do původního stavu. Majitelům tiskáren by se měla omluvit a přislíbit jim, že se příště nebude uchylovat k podobným metodám. Veškeré upgrady by pak měla HP hlásit s dostatečným předstihem.

Organizace EFF je aktivní více než 20 let. Za dobu svého fungování přispěla ke zlepšení systému šifrování obsahu na internetu, dlouhodobě bojuje proti drakonickým předpisům proti internetovému pirátství a za usnadnění nekomerčního využití materiálu chráněného autorským právem.

Uživatele hájila i ve známé kauze „Dancing baby“. Spor se týkal krátkého videa s dítětem pobíhajícím po kuchyni, v němž v pozadí z rádia takřka neslyšitelně šumí píseň „Let’s Go Crazy“ od hudebníka Prince. Ten byl mimo jiné známý svým nesmlouvavým přístupem vůči pirátství. Automatizovaný systém společnosti Universal Music Group toto video stáhl, následně se rozhořela debata o tom, co je pirátství a co je „fair use“. Tento spor z roku 2007 není dodnes uzavřen.
 

Související články