poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Rozšíření prohlížeče ukáže, co si o vás Facebook myslí

11.10.2016

Britský server Bitterwallet upozorňuje na zajímavé rozšíření pro prohlížeč Chrome. Vývojáři z organizace ProPublica v něm umožňují uživatelům Facebooku zjistit, co vše o nich sociální síť ví. Rozšíření však má stále některé mouchy, mezi něž patří zvláště velmi pomalé načítání obsahu a nižší uživatelský komfort.

V rámci nedávného boje proti blokování reklamy se Facebook rozhodl pro uživatele alespoň částečně otevřít složku, jež si o nich vede. To znamená, že se uživatel může v nastavení reklamy dočíst některé údaje, na jejichž základě síť cílí personalizovanou reklamu, a nastavit si, jaká témata ho zajímají.

Rozšíření pro Chrome pod názvem „What Facebook Thinks You Like“ (WFTYL) jde ještě dál. Po instalaci a rozkliknutí uživateli zobrazí podrobný seznam témat, jež by ho měla podle Facebooku zajímat. Tato data jsou sestavována na základě „lajků“, dříve rozkliknuté reklamy, přístrojů, z nichž se uživatel přihlašuje, či vzájemné příbuznosti témat.

WFTYL navíc umožňuje i zpětnou vazbu, uživatel může ohodnotit, zda ho reklama opravdu zajímá, zda se jedná o střelu vedle či zda ho dokonce děsí, že Facebook disponuje takovou informací.

Rozšíření však má několik chyb. Sami vývojáři hned po jeho instalaci upozorňují, že proces načítání může trvat dlouho, což je vzhledem k objemu zpracovávaných dat pochopitelné. V rozšíření ovšem chybí jakékoliv filtry na seřazení výsledků, které se zobrazují ve stále stejném pořadí.

Navíc po rozkliknutí rozšíření stačí během scrollování či hodnocení cílené reklamy kliknout do jiného okna a WFTYL se zavře. Uživatel tak musí začít od začátku. To je uživatelsky značně nepříjemné, zvláště když se uživatel probírá stovkami kategorií a chybí mu nástroj pro průběžné uložení hodnocení.
 

Související články