poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Facebook zpřístupní Messenger pro reklamu

23.11.2016

Americký spotřebitelský server Consumerist má špatné zprávy pro uživatele mobilní aplikace Facebook Messenger. Zatímco dosud je mohli v této chatovací aplikaci kontaktovat pouze lidé ze seznamu přátel, Facebook to nyní umožňí i obchodníkům. Messenger se otevírá obtěžujícím chatovacím robotům s obchodními nabídkami.

Facebooková aplikace pro chatování z chytrých telefonů Messenger v minulosti čelila kritice z mnoha důvodů. Mezi nimi byl například způsob, jakým zachází s osobními údaji, tato aplikace je také jedním z největších „žroutů“ baterie. Mezi uživateli se však aplikace těšila popularitě, jelikož byla takřka prostá spamu a robotických účtů, které by rozesílaly reklamu.

To se však brzy změní. Vývojáři aplikace změnili obchodní podmínky, nově budou moci uživatele Messengeru kontaktovat i podnikatelé s nejrůznějšími nabídkami. Podle Facebooku budou moci společnosti uživatele obesílat cílenou kontextovou reklamou. Consumerist tak uvádí, že se uživatelé mají připravit na obtěžující boty rozesílající reklamu.

Jedinou pozitivní zprávou je, že společnosti nemají v rozesílání reklamy přes Messenger zcela volnou ruku. Uživatele smějí kontaktovat pouze v případě, že je v minulosti on sám kontaktoval jako první.

Facebook i jeho přidružené služby jsou čím dále více plné reklamy. Letos v létě navíc Facebook změnil algoritmus pro zobrazování reklamy tak, aby ji nebylo možné zablokovat doplňky prohlížečů typu AdBlock. Během pár dní však vývojáři filtrů pro AdBlock vyvinuli nový skript, který blokoval i reklamu zobrazovanou podle nových pravidel.
 

Související články