poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Evropská komise chce reformu trhu s energiemi

30.11.2016

Dnes, tedy 30. listopadu 2016, představuje Evropská komise (EK) své návrhy strategie energetické unie. Týkají se zejména oblasti obnovitelných zdrojů, úspory energií a lepších podmínek pro koncové zákazníky.

Podle Evropské spotřebitelské organizace BEUC se jedná o nejvýznamnější změnu, která by měla v nejbližším desetiletí přijít. Koncoví zákazníci by měli podle plánu EK získat právo na kvalitnější a podrobnější informace o trhu s energiemi, zpřehlednit a zjednodušit by se měla i forma, v níž je předkládáno vyúčtování.

EK také chce zavést a zpřístupnit chytré technologie, které mohou spotřebitelům pomoci ušetřit. Chce tak například, aby měli možnost omezit odběr energií během denní špičky, kdy jsou elektřina i plyn dražší. Usnadnit by se měl přechod od jednoho dodavatele k druhému. Návrhy EK se týkají také obnovitelných zdrojů energií, úsporných spotřebičů a energetických štítků.

Samotné návrhy ovšem stále čekají na schválení Evropským parlamentem, nedá se tedy předpokládat, že budou okamžitě schváleny a uvedeny do praxe. BEUC uvádí, že se jedná o proces na několik let. Na trhu s energiemi je stále co zlepšovat, EU by se proto podle BEUC měla postarat o to, aby návrhy nezapadly a své ovoce přinesly nejpozději do patnácti let.
 

Související články