poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Antibiotika v mase jsou v Česku vzácností

16.12.2016

Zatímco ve světě se množí případy výskytu odolných superbakterií a s antibiotiky se nejen v živočišné výrobě plýtvá, situace v České republice je takřka bezproblémová. Případy, kdy se v mase najdou rezidua antibiotik, nepřekračují desítku ročně. Na svých stránkách to uvádí Státní veterinární správa (SVS).

Co se týče zneužívání či nadužívání antibiotik v zemědělských chovech, je na tom Česká republika velmi dobře a situace se stále zlepšuje. Pravidelné kontroly veterinární správy v posledních třech letech ukázaly, že rezidua antibiotik se v mase našly pouze v méně než 1 % případů z přibližné tisícovky kontrol. Vejce pak byla podobných reziduí takřka prostá. Za posledních pět let se vyskytl jediný případ vajíček s pozůstatky antibiotik .

Pokud se již antibiotika v mase vyskytnou, tak zejména u prasnic a dojnic, vzácněji pak u výkrmového skotu a prasat. Naopak ryby, mléko či drůbež bývají zcela bezproblémové, což tvoří zajímavý kontrast se západní Evropou a USA, kde bývá symbolem masa s antibiotiky zejména kuřecí maso.

SVS uvádí, že co se týče spotřeby antibiotik, drží se Česká republika evropského průměru, přičemž sleduje i její klesající tendenci. Od roku 2006 platí zákaz pro stimulaci růstu svalové hmoty dobytka a tento zákaz je u nás důsledně dodržován. Potíže s antibiotiky v mase se většinou vyskytly v případě léčby nakaženého dobytka, který byl poražen příliš brzy. Takové případy se snaží SVS zachytit, jatka a chovy při sebemenším podezření kontroluje.

Situace je podle SVS velmi dobrá, i bez nadužívání antibiotik se vzhledem ke zvyšující se kvalitě veterinární péče daří vymýtit dříve běžné nákazy. Stejně tak se již od roku 2013 pracuje na plánu snižování četnosti použití antibiotik v živočišných chovech.

V Evropě a USA je situace mnohem horší. Svědčí o tom například nedávný italský nález superbakterií v kuřecím mase či americký případ „superprasat“ s genem - plasmidem, který způsoboval jejich odolnost vůči antibiotiku „poslední záchrany“ karbapenemu.
 

Související články