poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vzorek krmiva zdarma se může prodražit

19.12.2016

Nepoctivé německé telemarketéry ze společnosti CenturyBiz GmbH, kteří obtěžovali pejskaře nevyžádanými nabídkami vzorku prémiového krmiva, čeká pokuta ve výši 150 tisíc euro. Objednáním vzorku se volaný zavázal k placenému odběru dalšího zboží. Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest upozorňuje, že zcela bezproblémové nejsou ani informace na obalu nabízeného krmivo.

Stiftung Warentest (SW) uvádí, že telemarketéři společnosti CenturyBiz byli s nabídkou prémiového krmiva Dinner for Dogs obzvláště neodbytní. Volali i v pozdních večerních hodinách a o víkendu, a to i v případě, že jim volaný výslovně sdělil, že si nepřeje být kontaktován s dalšími nabídkami.

Nepříjemné obtěžování a „cold calling“ na telefonní čísla bez předchozího souhlasu jejich držitelů bylo však jen jednou z nekalých praktik, které prodejci krmiva používali. Pokud kontaktovaný chovatel odsouhlasil přijetí zkušebního balíčku zdarma, čekalo ho nepříjemné překvapení. Místo malého balení na něj čekala mnohakilogramová zásilka a kromě ní i faktura vyzývající k platbě. Souhlasem se zasláním zkušebního balíčku se totiž spotřebitel zavázal k odběru prémiového a velmi drahého krmiva.

Za používání klamavých praktik a cold-callingu proto vyměřil spolkový úřad pro energii a komunikace společnosti CenturyBiz GmbH pokutu ve výši 150 tisíc euro a zakázal jí další používání podobných nezákonných praktik. Nejedná se o první pokutu, za rok 2016 musí tato společnost na sankcích zaplatit půl milionu euro.

SW se pozastavuje i nad nabízeným prémiovým krmivem Dinner for Dogs. To se objevilo i v jeho letošním testu krmiv a vyšlo z něj velmi dobře, se známkou 2,1. Ovšem ani jeho výrobce nehraje se zákazníkem zcela férově. I když jde o kvalitní krmivo, výrobce na obalu nadsazoval obsah masa. Obal také vzbuzoval nereálná očekávání o čerstvosti surovin použitých pro výrobu suchého krmiva. Přitom se jednalo o nejdražší krmivo v testu. Zatímco jedna krmná dávka Dinner for Dogs vyšla na 70 centů, vítěz testu byl více než třikrát levnější.

Podobné nabídky „vzorků zdarma“, které končí upsáním se k pravidelnému odběru drahého zboží, nejsou vzácností ani v České republice. V souvislosti s nimi bývá asi nejčastěji zmiňováno jméno švýcarské společnosti Westerfield, která nabízí například žiletky či ponožky.

Jak SW, tak dTest proto poškozeným doporučují objednávku co nejdříve zrušit. Spotřebitelé mají právo na odstoupení od smlouvy uzavřené takto po telefonu do čtrnácti dnů od převzetí zboží.
 

Související články