poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Minerální oleje lze najít i v čokoládách s vysokým obsahem kakaa

4.1.2017

Jak ukazují výsledky testu rakouské spotřebitelské organizace Verein für Konsumenteninformation (VKI), ani vysoký obsah kakaa u čokolády nemusí být zárukou kvality. V pěti z 20 testovaných vzorků bylo nalezeno nadlimitní množství minerálních olejů, jež jsou potenciálními karcinogeny.

Dvě z pěti čokolád, které v testu VKI propadly, pocházely od výrobců či distributorů, kteří prodávají i v České republice. Konkrétně se jednalo o Merci Edelbitter 72% od společnosti Storck a J.D. Gross Ecuador, 70% hořká čokoláda vyráběná pro řetězec Lidl.

Zajímavá byla reakce obou výrobců. Oba provedli vlastní měření obsahu minerálních olejů, ale zde se už jejich postup rozcházel. Zatímco výrobce čokolády pro Lidl veškerá pochybení uznal a přislíbil okamžitou nápravu, společnost Storck se proti výsledkům testu ohradila a prohlásila svůj výrobek za zcela bezpečný.

V testu VKI dominovaly zejména čokolády s certifikátem Fair Trade, konkrétně Gepa Zarte Bitter 70% a Alnatura 70%, na předních pozicích se umístily i v ČR známé čokolády Lindt Excellence 70 a Lindt Excellence Mild 70.

Na hledání minerálních olejů v čokoládě zaměřila již před Vánoci německá organizace Stiftung Warentest, když měřila jejich obsah v adventních kalendářích. Tentokrát byly výsledky lepší než v roce 2014. Dva kalendáře, oba vyráběné pro diskontní řetězec Norma, ovšem musely být z důvodu nadlimitního obsahu minerálních olejů z trhu.
 

Související články