poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Evropská komise chce, aby komunikační aplikace přestaly se špehováním

23.1.2017

Pro uživatele aplikací pro chat a volání, kterým není lhostejné, co se děje s jejich osobními údaji, má Evropská komise příznivé zprávy. Připravuje totiž předpis, který bude omezovat marketingové využití osobních dat. Provozovatelé populárních aplikací by podle něj měli s daty nakládat stejně, jako to dělají provozovatelé běžných komunikačních sítí, jako jsou telekomunikace či pošta.

Podle Evropské spotřebitelské organizace BEUC je pro 92 % oslovených uživatelů důležité, aby provozovatel komunikační aplikace považoval zasílaný obsah za důvěrný, ať již se jedná o textové zprávy či volání. To samé by se mělo týkat i jejich vlastních fotografií a seznamů kontaktů. Provozovatel aplikace by měl mít právo je zpracovávat pouze v případě, že mu uživatel sám dá svolení.

Aplikace jako WhatsApp či Skype přitom v poslední době čím dál více nahrazují volání či textové zprávy . Provozovatelé podobných aplikací přitom stále používají zasílaná data k marketingovým účelům, jako je lepší cílení reklamy. To by se podle Evropské komise mělo změnit. Pro provozovatele podobných aplikací by měla začít platit stejná pravidla jako pro dosavadní provozovatele telekomunikačních sítí.

Zavedení takového předpisu by znamenalo konec těžení dat, provozovatelé aplikací by museli respektovat právo na soukromí uživatelů. Veškerá zasílaná data by se tak stala stejně důvěrnými, jako je tomu dnes u e-mailů či volání.

Podle ředitelky BEUC Monique Goyensové neexistuje důvod, aby spotřebitelé, kteří preferují jeden druh komunikace, měli méně práv než ti, kteří upřednostňují jiný. Není přeci nutné, aby uživatelé komunikačních aplikací byli sledováni dvacet čtyři hodin denně.

BEUC také uvádí, že 89 % spotřebitelů by ocenilo, kdyby jejich prohlížeč automaticky blokoval sledování dat. Podobné „špehovací“ funkce by podle ní měly být v základním nastavení vypnuté.
 

Související články