poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Hlučný neznamená výkonný

5.5.2017

Americká asociace zadavatelů reklamy National Advertising Division (NAD) kritizuje reklamní spot na elektrický zubní kartáček Phillips Sonicare. Nelíbí se jí, že reklama stanovuje přímou úměru mezi hlučností a účinností zubního kartáčku. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

V reklamním spotu hlas vypravěče srovnává zubní kartáček Sonicare s největším konkurentem, výrobkem Oral-B. Mimo jiné v reklamě zazní i slogan „Hear the difference“ čili „Slyšte ten rozdíl“, doprovázený zvukem zapnutého kartáčku Sonicare.

Právě z tohoto důvodu se reklamní spot nelíbí ani asociaci zadavatelů reklamy NAD. Takový slogan je podle ní jasně matoucí, mezi hlučností zubního kartáčku či jeho konkrétním zvukem a účinností neexistuje přímý vzájemný vztah.

Zadavatel reklamy, společnost Phillips, argumentuje tím, že cílem reklamy je ukázat, že zvuk kartáčku Sonicare je příjemný pro lidské ucho. Tuto argumentaci však NAD nepřijímá, a to zejména z toho důvodu, že v reklamě je tento slogan použit hned po příslibu lepšího čištění mezizubního prostoru. NAD proto společnosti Phillips doporučila, aby od klamavého reklamního sloganu raději upustila.

Mnoho jiných výrobků se snaží šálit spotřebitelův sluch. Typickým příkladem jsou hlučné vysavače či sekačky, které svým zvukem vzbuzují dojem vysokého výkonu, ačkoli tomu tak není. Do podobné kategorie ovšem spadají i například motocykly značky Harley-Davidson. Výrobce zde počítá s tím, že zákazník očekává klasický chraplavý zvuk motoru. Klasický harleyový zvuk přitom spíše znamenal, že první motory nebyly příliš efektivní. Motorkářům se ovšem zaryl pod kůži, dnes se tedy o typický zvuk motocyklu místo motoru stará speciálně tvarované výfukové potrubí.
 

Související články