poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Fipronil ve vejcích není sám

12.9.2017

Evropou stále rezonuje kauza vajec s nadlimitním obsahem insekticidu fipronilu. Ve Francii se navíc potvrdilo, že fipronil není jediným kontaminantem, se kterým mají producenti vajec problém.

Skandál s kontaminovanými vejci se ještě nechýlí k závěru. Nizozemské ministerstvo zdravotnictví 23. srpna oznámilo Evropskému parlamentu, že kromě fipronilu nizozemská společnost ChickFriend nelegálně používala v boji proti roztočům i jiný insekticid – amitraz. Ten není pro nasazení v drůbežárnách schválen a smí se používat jen jako veterinární léčivo. Připomeňme, že dříve nalezený fipronil se při živočišné produkci nesmí používat vůbec.

Francouzské kontrolní orgány se zaměřily na hledání amitrazu a podle prohlášení francouzského ministerstva zemědělství bylo jeho použití odhaleno asi u desítky nosnic. Zároveň však francouzské úřady nezaznamenaly informace o tom, že by vejce kontaminovaná amitrazem mohla vycestovat z Francie do jiných členských států Evropské unie.

V České republice se situací okolo kontaminovaných vajec zabývají Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa, která na svých stránkách průběžně informuje o výsledcích kontrol. Počátkem září se v České republice neobjevila žádná kontaminovaná potravina, ani se nezjistilo používání fipronilu v drůbežárnách. Společnost Mondeléz však na přelomu srpna a září z důvodu možné kontaminace fipronilem preventivně stahovala z trhu několik šarží na Slovensku vyrobených sušenek Zlaté Žloutkové věnečky Opavia. Začátkem září Německo upozornilo, že se do České republiky dovezlo několik kontaminovaných šarží vaječných výrobků. V návaznosti na to Státní veterinární správa nařídila všem, kdo z EU dováží vejce a vaječné výrobky, povinné laboratorní vyšetření přítomnosti fipronilu v dováženém zboží.

Související články