poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Blíží se konec geoblockingu?

10.11.2017

Některé společnosti blokují své služby na internetu a nabízejí výrobky a produkty podle toho, odkud se s nimi zákazník spojí, tj. podle země, ve které se nachází. Tomuto jednání se říká geoblocking. Tyto umělé překážky kladené zákazníkům fungují i mezi členskými zeměmi EU. 

Geoblocking narušuje unijní princip volného trhu. Proto se evropská spotřebitelská organizace BEUC rozhodla proti této praxi v rámci Unie bojovat.

Spotřebitelé často zjistí, že nemohou online sledovat filmy nebo sportovní přenosy vysílané v jiné zemi, nemohou zakoupit výrobek ze zahraničí nebo musí platit vyšší cenu za zahraniční služby, protože je k nim přístup ze státu, ve kterém se nacházejí oni sami, zablokován. Evropští zákazníci však mají nárok na skutečnou jednotu evropského trhu, bez omezení nebo překážek založených na státní příslušnosti nebo bydlišti. O problému referuje rovněž španělská spotřebitelská organizace OCU.

Obyvatelům pohraničních oblastí, cestujícím, migrantům nebo příslušníkům jazykových menšin brání geoblocking v přístupu k televizním a video službám z domova nebo země stejného jazyka. Na zeměpisně podmíněném televizním vysílání se úspěšně vydělává zejména v Dánsku, Chorvatsku, Portugalsku, Finsku nebo Švédsku.

Ukončení evropského geoblockingu by prospělo nejen spotřebitelům. Evropský audiovizuální průmysl by rozšířil své publikum. Legální nabídka obsahu za rozumných podmínek je účinným prostředkem v boji s pirátstvím. Evropský filmový průmysl by našel více diváků mimo EU. Malé a střední podniky by snadněji rozšířily svoji působnost.

Evropská komise již navrhla legislativní regulaci geoblockingu. V europarlamentu se diskutuje o mnohem širších opatřeních, zahrnujících mimo jiné i online obchod a dostupnost digitálních produktů (elektronické knihy, hudba, videohry, software). OCU v červenci písemně požádala španělská ministerstva mající ve své agendě energetiku, cestovní ruch a vědu a technologie o podporu zájmů spotřebitelů v této záležitosti.

Související články