poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Blíží se konec geoblockingu?

10.11.2017

Některé společnosti blokují své služby na internetu a nabízejí výrobky a produkty podle toho, odkud se s nimi zákazník spojí, tj. podle země, ve které se nachází. Tomuto jednání se říká geoblocking. Tyto o umělé překážky kladené zákazníkům fungují i mezi členskými zeměmi EU. 

Geoblocking narušuje unijní princip volného trhu. Proto se evropská spotřebitelská organizace BEUC rozhodla proti této praxi v rámci Unie bojovat.

Spotřebitelé často zjistí, že nemohou online sledovat filmy nebo sportovní přenosy vysílané v jiné zemi, nemohou zakoupit výrobek ze zahraničí nebo musí platit vyšší cenu za zahraniční služby, protože je k nim přístup ze státu, ve kterém se nacházejí oni sami, zablokován. Evropští zákazníci však mají nárok na skutečnou jednotu evropského trhu, bezomezení nebo překážek založených na státní příslušnosti nebo bydlišti. O problému referuje španělská spotřebitelská organizace OCU.

Obyvatelům pohraničních oblastí, cestujícím, migrantům nebo příslušníkům jazykových menšin brání geoblocking v přístupu k televizním a video službám z domova nebo země stejného jazyka. Na zeměpisně podmíněném televizním vysílání se úspěšně vydělává zejména v Dánsku, Chorvatsku, Portugalsku, Finsku nebo Švédsku.

Ukončení evropského geoblockingu by prospělo nejen spotřebitelům. Evropský audiovizuální průmysl by rozšířil své publikum. Legální nabídka obsahu za rozumných podmínek je účinným prostředkem v boji s pirátstvím. Evropský filmový průmysl by našel více diváků mimo EU. Malé a střední podniky by snadněji rozšířily svoji působnost.

Evropská komise již navrhla legislativní regulaci geoblockingu. V Europarlamentu se diskutuje o mnohem širších opatřeních, zahrnujících mimo jiné i online obchod a dostupnost digitálních produktů (elektronické knihy, hudba, videohry, software). OCU v červenci písemně požádala španělská ministerstva mající ve své agendě energetiku, cestovní ruch a vědu a technologie o podporu zájmů spotřebitelů v této záležitosti.

Související články