poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Některé britské univerzity se na internetu neprávem chvástaly

9.10.2018

Uvažujete o studiu ve Spojeném království? Při vyhledávání informací na internetu buďte obezřetní – některé univerzity na svých stránkách uvádějí neověřitelná tvrzení.

Britský úřad pro reklamní standardy ASA v listopadu 2017 varoval tamější univerzity před porušováním pravidel férové reklamy neprokazatelnými prohlášeními. Průzkum organizace Which? nyní odhalil šest vysokých škol, které se i nadále dopouštějí tohoto přestupku. Většinou se jedná o srovnávací tvrzení, například používání výrazů „vedoucí ve světovém měřítku“ nebo „prestižnější“ než ostatní školy.

Univerzita Heriot-Watt v Edinburgu na internetu uvádí, že je „jednou z vedoucích univerzit ve světě v oblasti průkopnického výzkumu pro potřeby byznysu a průmyslu“. Toto tvrzení není na univerzitních stránkách ničím podloženo. V žebříčku 1103 světových univerzit roku 2018 portálu Times Higher Education je Heriot-Watt na 351.-400. místě. Aston University zase uvádí, že patří k 35 nejlepším univerzitám podle všech žebříčků, a univerzita v Aberdeenu je prý pravidelně zařazována mezi nejlepší světové univerzity. V žádném z obou případů však nejsou uvedeny důkazy. Univerzita v Newcastlu o sobě tvrdila, že patří do 1 % nejlepších vysokých škol podle QS World University Rankings. V současnosti však zaujímá 141. místo, a patří tedy do prvních 15 %. Univerzita v Ulsteru odhaduje, že je ve 2 % nejlepších, ale ze všech vysokých škol světa, kterých je zhruba 26 000, což je velmi těžko prokazatelné.

To vše může být zavádějící a matoucí pro studenty, kteří si školu teprve vybírají. Mnohem transparentnější by bylo uvádět konkrétní umístění v žebříčcích a nikoli procentní údaj bez dalšího vysvětlení.

Po oslovení Which? byly některé zmíněné univerzity vstřícnější než jiné. Aston Univerzity a univerzita v Newcastlu příslušná tvrzení vymazaly, univerzita v Aberdeenu slíbila informaci upřesnit a doplnit. Ostatní na uvedených formulacích a číslech trvají.

Při vyhledávání a volbě vysoké školy je nutné nejen číst, ale i prověřovat údaje z jejich prezentací. Důvěryhodné žebříčky lze snadno dohledat na internetu, stejně jako citace nebo recenze výuky zvoleného oboru na příslušné škole. Dotazujte se univerzit na jejich propojení s konkrétním sektorem nebo společností, zejména máte-li jasno, co budete po svých studiích dělat. Čtěte názory studentů. Máte-li jakékoliv další otázky, ptejte se přímo škol – e-mailem, telefonicky, na sociálních sítích. A pamatujte – neexistují hloupé otázky, zejména když jde o vaši budoucnost. Platí to nejen za Lamanšským průlivem, ale i u nás.

V otázce univerzit Spojeného království lze využít údaje ze spotřebitelského projektu Which? University (https://university.which.co.uk/), kde najdete seznamy, informace, reference a užitečné rady.

Související články