poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mobilní aplikace slibují zatočit s nespavostí

19.2.2019

Výběr aplikací do telefonu k zlepšení spánku je velký. Fungují několika základními způsoby – rušením nepříjemných zvuků, uvolňujícím programem nebo vytvářením správných návyků. Některé navíc umí sledovat i vaše chrápání.

Ve Spojených státech jsou spánkové aplikace na vzestupu. Jednu z nich si od roku 2010 stáhlo již 18 milionů zájemců. V popisu většiny z nich se dočtete, že se jedná o aplikaci pro lepší životní styl nebo pro zábavu, protože zatím nebyly uznány jako zdravotní pomůcky. A jelikož si s nimi berete do ložnice telefon, který může svádět k surfování, čtení zpráv a mailů nebo přebývání na sociálních sítích, zapněte letadlový režim a obraťte přístroj displejem dolů, aby vás jeho světlo nerušilo.

Základní způsoby, jakým spánkové aplikace fungují, jsou čtyři.

Rušení hluku. Nemůžete-li spát kvůli pláči sousedova miminka, nedalekému mejdanu nebo hluku pod okny, aplikace vám pomůže vlastními zvuky, které ve vašem vnímání „vyruší“ ty ostatní. Říká se jim „bílý šum“ a bývá to příjemná hudba, větřík, mořský příboj nebo dokonce zvuk jedoucího vlaku. Výzkum americké spotřebitelské organizace Consumer Reports ukázal, že takové aplikace skutečně pomáhají, podle jiné studie ovšem stačí jakákoliv uklidňující hudba. Nemusíte tedy stahovat žádnou speciální aplikaci.

Zklidnění mysli. Když hudba nebo bílý šum nestačí, přichází na řadu řízená relaxace či jiná forma meditace, při které ve vás příjemný hlas vyvolá uvolňující představy a zklidní vaši roztěkanou mysl či pocuchané nervy. Existují také aplikace používající sugesci, například věty typu „Vaše mysl je klidná a tělo je uvolněné“. Vědecky bylo prokázáno, že prvky sugesce mohou skutečně zlepšit usínání a následný spánek, odborníci však nezkoumali, nakolik pomáhá sugesce z mobilní aplikace.

Zlepšení spánkových návyků. K nejúčinnějším způsobům léčby chronické nespavosti patří kognitivně behaviorální terapie. Jedná se o psychoterapii, která pomáhá rozpoznat, uvědomit si a změnit myšlenky a chování, které nespavost způsobují. Obnáší to o dlouhodobou osobní práci s odborníkem, ale studie ukazují, že online programy být mohou rovněž účinné, i když se doporučuje před nimi absolvovat několik klasických sezení. Je tedy důvod se domnívat, že podobně mohou fungovat i mobilní aplikace. Rozhodně mohou dobře informovat o správných spánkových návycích a způsobech, jak si je vytvořit. Dobrá aplikace navrhne různé kroky, například omezení alkoholu, večerního cvičení nebo stresu apod., přesto zpravidla nenahradí odbornou pomoc lékaře či psychologa.

Sledování spánku.Některé aplikace sledují spánek za pomoci senzorů v telefonu. Zaznamenají délku usínání, trvání hlubokého spánku nebo jak moc se vrtíte v posteli. Některé poznají nejvhodnější chvíli, kdy vás mají vzbudit. Další zjistí, zda chrápete a jak moc, ale občas je zmate auto projíždějící pod vašimi okny. Podle výsledků pak můžete zvážit, jak dále postupovat pro zlepšení svého spánku.

Rozhodnete-li se používat jakoukoli spánkovou aplikaci, nezapomeňte chránit sebe a své osobní údaje. Spánková aplikace nepotřebuje ke své činnosti přístup k vašim fotkám, kontaktům ani k poloze. Nejedná se o schválené zdravotní pomůcky, nýbrž o software pro zábavu, a proto vaše osobní údaje nejsou chráněny jako například u lékaře.

Související články