poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

I obyčejné lněné semínko patří mezi superpotraviny

18.6.2019

Lněné semínko podporuje zdraví, je snadno dostupné, jednoduše se upravuje a nezatíží vaši peněženku. Co bychom o něm měli vědět?

Kvůli módě superpotravin někdy zapomínáme na mnohem jednodušší a tradičnější potraviny, které koupíme v každém supermarketu. Patří k nim i lněné semínko, které je jedním z nejlepších zdrojů omega-3 mastných kyselin a obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin E, mnohé minerální látky nebo cenné lignany patřící k nejúčinnějším antioxidantům. Díky svému složení brání buňky našeho těla před volnými radikály, chrání srdce, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a riziko vzniku rakoviny prsu, dělohy a prostaty.

Semínka lnu jsou plochá, hnědá a v suchém stavu dosahují velikosti 2–3 mm. Při namočení na několik hodin však několikanásobně zvyšují svůj objem a aktivují v sobě látky prospěšné pro náš organismus. V této podobě jsou pak vhodná při léčbě suchého kašle nebo potíží trávicí soustavy, jako jsou průjem, zácpa, hyperacidita nebo vředy. Doporučuje se denně sníst jednu polévkovou lžíci lněných semínek. Vhodné je kupovat je nemleté, protože tak rychleji ztrácejí své cenné vlastnosti. Abychom však usnadnili jejich trávení, měli bychom je před konzumací podrtit. Lze je rovněž nasucho opražit na pánvi. Můžeme je pak smíchat s medem, přidat do mléka či jogurtu a do řady dalších pokrmů.

Související články