poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Booking.com již nesmí klamat zákazníky

9.1.2020

Agentura pro online rezervaci ubytování Booking.com zvýší transparentnost svých nabídek a nebude používat klamavé obchodní praktiky. Reagovala tak na žádost Evropské komise, podle které její postupy porušovaly práva spotřebitelů.

Od 16. června 2020 Booking nebude uvádět zavádějící údaje o slevách a časovém omezení nabídek. Také přizná případnou propagaci placených nabídek. O úspěchu unijní spotřebitelské politiky informovala média napříč Evropou včetně agentury Reuters.

Hotelové rezervační portály běžně používají způsoby, jak urychlit rozhodování návštěvníků stránek a přimět je k zamluvení ubytování. Setkáte se s upozorněními jako „Tuto nabídku si prohlíží dalších 5 osob“, „Časově omezená nabídka“, „O toto ubytování je velký zájem“, „Máme již pouze 2 volné pokoje“.

Podobné praktiky jsou dlouhodobě terčem kritiky ze strany spotřebitelských organizací. Například uvedení počtu volných pokojů může souviset pouze s nabídkou serveru, ale nikoli s volnou kapacitou konkrétního ubytovacího zařízení nebo množstvím srovnatelných možností.

Návštěvník stránek po změnách snadno pozná, zda je ubytovatelem soukromá osoba nebo profesionál, zda se jedná o trvale výhodnou cenu a nikoli o časově omezenou akci, a nebude cítit tlak, aby se rozhodl a učinil závaznou objednávku dříve, než si ji v klidu dostatečně promyslí.

Související články