poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pozor na falešný Netflix, může vás přijít draho

6.4.2020

Na internetu se objevil web vydávající se za streamovací službu Netflix. Slibuje služby zdarma a snaží se z uživatelů vylákat informace a peníze. Jedná se o klasický případ phishingu.

Nárůstu zájmu o streamování videí v době pandemie se snaží využít internetoví podvodníci. Na podvodné adrese https://netflix-usa.net se dočtete nepravdivé tvrzení, že nabídka Netflixu je v době karantény zdarma.

Tvrzení webu mají dokládat nadšené reakce falešných profilů z Facebooku. Projevíte-li zájem, jste vyzváni k vyplnění dotazníku nevalné jazykové úrovně a s řadou nesmyslných odpovědí. Stránka vám pak radostně sdělí, že jste vyhráli. Abyste ovšem mohli pokračovat, musíte sdílet stejnou nabídku s deseti svými kontakty na WhatsApp. Poté se podle instrukcí proklikáte několika různými stránkami s odlišnými adresami URL, výhra se z bezplatného sledování filmů změní na smartphone a skončíte u požadavku na zadání platebních údajů pro přístup ke svému účtu.

Mají posloužit k zaplacení údajné služby Dainesnow, která vám zaručí přístup k filmům, hrám a elektronickým knihám. Nic z toho nakonec nedostanete, Netflix nebude zdarma a nikdo vám nedá ani slíbený mobil. Z vašeho účtu bude měsíčně odcházet určitá suma jako falešné předplatné.

Francouzští kolegové z organizace UFC-Que Choisir radí nikdy nereagovat na podezřelé sliby bombastických nabídek, především však nikde neuvádět žádná svá hesla ani své přístupové informace k platebním službám a účtům. Varovnými signály bývají jazykové chyby nebo absence obchodních podmínek. Společnost Netflix uvádí, že nikdy nebude po uživatelích vyžadovat e-mailem osobní informace, jako jsou platební údaje nebo heslo k Netflixu, a platby nikdy neřeší přes nabídku třetí strany. Každý takový pokus může být nahlášen na adrese phishing@netflix.com.

Pokud jste falešné nabídce naletěli, požádejte banku o zastavení těchto plateb a o zablokování platební karty. Podejte trestní oznámení. Čím více jich policie bude mít, tím vyšší je šance na úspěšné vyšetřování a odhalení viníků.

Související články