poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Visačky deklarující ekologičnost výrobků často lžou

11.8.2020

Visačky o ekologičnosti na oblečení velkých obchodních řetězců často klamou spotřebitele. V Norsku byla podána stížnost na pět velkých společností.

Spotřebitelská organizace Forbrukerrådet věnovala pozornost deklaraci pěti velkých e-shopů (Bestseller, Gina Tricot, H&M, KappAhl, Zalando). Soustředila se na otázku, zda výrobky splňují ekologická tvrzení na visačkách. Hodnotilo se podle tří kritérií.

Prvním bylo správné označení zboží – zda obsahuje informaci, proč se jedná o udržitelný výrobek. Druhým se stala kontrola použití mezinárodní značky Better Cotton Iniciative (BCI), jejíž pravidla stanoví povinnost v propagaci uvádět, že nelze zaručit obsah „kvalitnější bavlny“. Environmentální přínos programu BCI je založen na tzv. hmotnostní bilanci globální produkce bavlny a nelze jej spojovat s jedním konkrétním výrobkem.

Nákup oblečení od členů programu BCI pomáhá zvýšit poptávku po bavlně, která je produkována méně škodlivým způsobem pro životní prostředí, ale nelze zaručit, že zakoupený produkt má přínos pro životní prostředí sám o sobě. Třetím kritériem byl přínos výrobku ve srovnání s nabídkou na trhu. Aby byla propagována ekologická hodnota, musí produkt patřit do třetiny „nejzelenějšího“ oblečení na trhu.

Průzkum odhalil několik případů, kdy byli spotřebitelé uváděni v omyl nejasným nebo neprokazatelným tvrzením o udržitelnosti. Pojmy jako „čistý“, „recyklovaný“, „odpovědný“, „zelený“ nebo „ekologický“ obvykle nemají konkrétní obsah nebo opodstatnění a jejich cílem je přimět spotřebitele nakupovat více oblečení s pocitem, že méně škodí planetě. Oblečení přitom patří k velmi škodlivým komoditám.

Při jeho výrobě se používají tisíce chemikálií. Údržba textilu není ekologickým procesem, likvidace je komplikovaná. Oděvní řetězce se tuto skutečnost snaží často zakrýt greenwashingem, tedy promyšlenými marketingovými strategiemi, ve kterých představují své výrobky jako ohleduplné k přírodě (informovali jsme zde). 

Organizace Forbrukerrådet podala v této věci stížnost k norskému úřadu pro ochranu spotřebitele. Lživá tvrzení jsou v rozporu se zákonem.

Související články