poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

WhatsApp tlakem na spotřebitele porušuje legislativu

27.7.2021

Evropská spotřebitelská organizace BEUC a osm jejích členů včetně dTestu podalo stížnost na sociální síť WhatsApp u orgánů EU za to, že vyvíjí nepřípustný tlak na spotřebitele, aby přijali nové uživatelské podmínky a zásady ochrany osobních údajů.

WhatsApp od začátku roku opakovaně obtěžuje uživatele oznámením o novinkách ve své politice a vyžaduje přijetí změn pod pohrůžkou přerušení přístupu ke svým službám.

Obsah zpráv a jejich neustálé opakování vytvářejí nepřijatelný tlak a omezují svobodu volby, což je porušením směrnice EU o nekalých obchodních praktikách. Samotné nové podmínky a pravidla nejsou dostatečně srozumitelné a transparentní, zejména ve věci předávání osobních údajů dalším subjektům, například společnosti Facebook. 

Spotřebitelé si tak nemohou být jisti, k čemu dávají souhlas a jak to ovlivní jejich soukromí v online prostředí. Tato nejednoznačnost je porušením spotřebitelského práva EU, které ukládá povinnost používat jasné a transparentní smluvní podmínky a obchodní sdělení. Probíhá rovněž vyšetřování zásad ochrany osobních údajů společnosti WhatsApp, jelikož existuje vážné podezření, že porušují právní předpisy.

K stížnosti se přidali také kolegové z Francie, Nizozemska, Norska, Rumunska, Slovenska a dvě organizace z Řecka.

Související články