poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Značka udržitelnosti Amazonu může být zavádějící

26.8.2021

Označení Climate Pledge Friendly na online tržišti Amazon je založeno na známých certifikačních značkách, ale nebere v potaz všechny a nerozlišuje mezi nimi. Lepší je vyhledávat podle jiných kritérií.

Amazon vytvořil vlastní označení pro výrobky, které splňují standardy udržitelnosti. Logo Climate Pledge Friendly se zobrazuje u zboží s certifikátem třetích stran (například Fairtrade, Rainforest Alliance, Forest Stewardship Council (FSC), německé označení Blue Angel nebo severské Nordic Swan). Zahrnuje však i produkty se značkou Compact by Design od Amazonu. Znamená, že výrobek má menší množství obalových materiálů, ovšem nezávisle na skutečné udržitelnosti. Zákazníci vidí logo Climate Pledge Friendly hned vedle názvu produktu, teprve po rozkliknutí zjistí, o jaký certifikát jde. Britská spotřebitelská organizace Which? zjišťovala, nakolik označení Climate Pledge Friendly skutečně přispívá k zodpovědnému nakupování. Půl roku po jeho uvedení v září 2020 o něm vůbec nevědělo 84 % z 1065 dotázaných a jen tři procenta se jím řídila při koupi zboží.

Mnoho certifikací třetích stran, na kterých je založeno udělení nového označení, jsou zavedené a uznávané, ale jejich hodnocení se vztahuje často pouze na jeden aspekt udržitelnosti produktu. Například řada čajových, kávových a čokoládových výrobků je označena jako Climate Pledge Friendly díky certifikaci Rainforest Alliance. Ta znamená, že způsob výroby produktu nebo přísad podporuje sociální, ekonomickou či environmentální udržitelnost. Mezi uvedenými výrobky jsou však špatně recyklovatelné kávové kapsle, jednotlivě balené sladkosti v nerecyklovatelných obalech a nekompostovatelné čajové sáčky s obsahem plastu.

Přestože jsou samotný čaj, káva nebo kakao pěstovány udržitelným způsobem, konečný produkt a jeho obal jsou méně šetrné k přírodě. Stejné výrobky s certifikací Rainforest Alliance lze snadno koupit v běžných obchodech a označení Climate Pledge Friendly tedy neznamená, že nákupem v Amazonu podpoříte udržitelnost. Podobné je to s drogistickým zbožím, třeba s šampony v obvyklých plastových lahvích. Nové označení je dokonce řadí matoucím způsobem do stejné kategorie jako veganský tuhý šampon zabalený do plně recyklovatelného obalu z recyklovaného papíru.

Chcete-li skutečně najít udržitelné výrobky, obejděte filtr Climate Pledge Friendly. Certifikace jsou sice spolehlivou zárukou pro tvrzení výrobců, ale mnoho z nich zatím na Amazonu označení neobdrželo. Účinnější může být vyhledávat podle klíčových pojmů, jakými jsou fair trade, organický výrobek, recyklovaný nebo recyklovatelný produkt, bez odpadu, bez obalu, bez pokusů na zvířatech nebo nízká uhlíková stopa.

Než se rozhodnete, zkontrolujte certifikaci zboží. Snažte se objednat vše dohromady – doručení více věcí najednou obvykle snižuje spotřebu materiálu na zabalení, náklady i ekologickou zátěž vzniklou při dopravě. Pokud raději nakupujete jinde než na velkých online tržištích, snadno najdete drobnější prodejce udržitelného oblečení, potravin, kosmetických výrobků, hraček nebo dárků, ať už na internetu nebo ve svém okolí.

Související články