poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Výhody a nevýhody různých druhů baterií

24.6.2022

Čtyři hlavní typy baterií se liší funkcí i cenou. Nabízíme vám popis jejich výhod a nevýhod od dánské organizace Forbrugerrådet Tænk.

Základní charakteristiky jednotlivých typů baterií rozhodují o tom, k jakým účelům se hodí. Alkalické baterie jsou nejpoužívanější. Nejsou drahé, mají poměrně dlouhou životnost, široké uplatnění a lze je koupit téměř kdekoliv. Nelze je dobíjet a používat opakovaně. Problémem může být odlišná cena v jednotlivých obchodech.

Zinkochloridové baterie jsou zastaralé a vydrží mnohem méně než jiné typy. Jsou bezkonkurenčně nejlevnější, ale z dlouhodobého hlediska se nevyplatí. Škodí životnímu prostředí, nelze je dobíjet nebo používat opakovaně.

Lithiové baterie mají dlouhou životnost a zvládají i náročná zařízení. Jsou však drahé, nelze je koupit všude a jsou rovněž jednorázové.

Dobíjecí baterie jsou nejekologičtější, mají velmi dlouhou životnost a z dlouhodobého hlediska se nejvíce vyplatí. Pořizovací náklady jsou ovšem poměrně vysoké, k opakovanému použití je nutné mít nabíječku a samotné dobíjení trvá celkem dlouho.

Související články