poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Aerolinky musí vracet peníze za zrušené lety

1.7.2022

Proplacení letenky na zrušený let je povinností letecké společnosti bez ohledu na to, kde byla letenka zakoupena. Stanovuje to unijní legislativa o ochraně práv cestujících.

V případě zrušeného letu si cestující mohou vybrat mezi nabídkou jiného letu a vrácením peněz. Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond prověřila postup osmi společností – KLM, Transavia, Air France, British Airways, easyJet, Delta Airlines, Lufghasa a Vueling. Všechny odkazovaly zákazníky, kteří si zakoupili letenku prostřednictvím cestovní kanceláře nebo jiného prodejce, aby se obrátili ve věci refundace tam, odkud letenku získali. To je v rozporu s právy cestujících v Evropské unii, podle kterých jsou za vrácení peněz odpovědny přímo aerolinky.

 Potíže tak mohou nastat například v případě krachu cestovky. Stalo se tak i v případě CK D-Reizen, jejímž zákazníkům letecká společnost KLM odmítá refundovat zrušené lety, a to navzdory soudním rozsudkům ve prospěch spotřebitelů a pokutě ze strany nizozemského úřadu ILT (The Human Environment and Transport Inspectorate). Informace na internetových stránkách KLM sice odpovídají zákonným požadavkům, ale když poškození osloví společnost prostřednictvím chatu, telefonu nebo sociálních sítí, je odkazován na prodejce.

Podle organizace Consumentenbond aerolinky KLM nedodržují zákony země, jejíž finanční podpora je drží nad vodou, a nizozemská vláda by proto měla odstoupit od svých plánů na odkup milionových akcií jejich mateřské společnosti.

Související články