poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak se bránit drahým hovorům a datům mimo EU

12.7.2022

Roaming v rámci Evropské unie je sice jednoduchý a levný, ale hned za jejími hranicemi ceny závratně stoupají. Automatický přenos dat může prodražit také cesty po některých členských zemích. Nabízíme vám rady Svazu slovinských spotřebitelů ZPS, jak udržet náklady za data na cestách v únosné výši.

Cena internetových dat v roamingu mimo EU může být až pěttisíckrát vyšší. Operátor si v případě mimovolného automatického připojení sice smí účtovat za jejich přenos maximálně 61 eur, ale této částky lze dosáhnout velmi rychle.

Chránit se před nechtěným připojením k drahým datům lze různými způsoby. Vypněte včas datové přenosy při cestě mimo unii, a to už před nástupem do letadla nebo 20–30 km před hranicemi, pokud jedete vlakem, autobusem nebo autem.

Pamatujte, že euroroaming se nevztahuje na lodní ani letecké mobilní sítě. Před odjezdem si vyhledejte informace o roamingu v zemi, kam směřujete, a na místě si pak vyberte operátora ručně, aby nedocházelo k jeho automatické změně. Pokud je to možné, používejte k telefonování nemobilní datové sítě, tedy připojení přes wi-fi, a aplikace typu WhatApp a Viber nebo službu Voice over Wi-Fi, pokud ji váš operátor podporuje. Nezapomínejte, že při roamingu mimo EU neplatíte pouze odchozí, ale také příchozí hovory.

Cena za jednu SMS v mimounijním roamingu se počítá za každých 140 znaků. Dlouhé zprávy telefon převádí na formát MMS, jehož odeslání je dražší, ale lze jej zablokovat v nastavení přístroje.

Když jste fyzicky uvnitř EU, ale blízko jejích hranic, telefon může automaticky změnit síť a připojit se k operátorovi z vedlejší neunijní země. Varování často přichází pozdě. Rizikové jsou v tomto směru řecké ostrovy nedaleko Albánie a Turecka. Pozor také na ministáty San Marino, Monako, Andorra a Gibraltar, které nepatří do EU. Prodražit se může telefonování v pohraničních oblastech Francie, Německa, Lichtenštejnska nebo Rakouska se Švýcarskem. Severní část Kypru není členem EU. Pozor také na město Neum v jižní Dalmácii, které není chorvatské, ale náleží Bosně a Hercegovině. Praktickým řešením při cestování za hranice EU je nákup místní předplacené SIM karty, zejména pro přenos dat. Volání z ní však může být velmi nevýhodné, proto se včas informujte o cenách. Pokud váš telefon umožňuje použití dvou SIM karet současně, pečlivě zkontrolujte nastavení a vypněte přenos dat pro svou domácí kartu. Máte-li jednosimkový telefon, nemůžete s novou kartou používat své původní číslo.

Na regulovaném trhu EU (zahrnujícím mimounijní státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko) uživatelé neplatí za volání ani posílání zpráv více než doma a mají k dispozici určitý objem dat. Jde o tzv. politiku fair use. Při vycestování musí operátor uživatele o všem přehledně informovat. K porušení zásad fair use dochází, když zákazník ve čtyřech po sobě jdoucích měsících využije služeb svého poskytovatele více ze zahraničí než doma. Operátor pak může účtovat speciální příplatek.

Související články