poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Starý počítač zrychlí snadná přeměna na Chromebook

1.3.2023

Počítač se starým operačním systémem, který nemá vlastnosti potřebné k instalaci nové verze, lze proměnit na bezpečný a rychlejší přístroj s bezplatným systémem ChromeOS Flex. Nabízíme vám rady spotřebitelské organizace Which?, jak toho dosáhnout.

ChromeOS Flex je bezplatný operační systém založený na klasickém systému ChromeOS. Bude podporován do roku 2026. Lze jej nainstalovat na řadu starších počítačů, včetně některých přístrojů značky Apple. Na internetu najdete seznam modelů, které jsou k přeměně na Chromebook vhodné

Se systémem ChromeOS Flex budete moci na počítači používat streamovací aplikace, programy pro zpracování textu a tabulkových procesorů a budete mít přístup ke cloudovému úložišti. Ačkoli mnoho předinstalovaných Chromebooků může spouštět aplikace pro Android, ChromeOS Flex tento formát nepodporuje. ChromeOS Flex lze spouštět také z USB flash disku nebo jiného externího disku, takže si jej můžete před instalací vyzkoušet. V takovém případě je však běh výrazně pomalejší a může vyvolat problémy. Rozhodnete-li se ovšem pro instalaci, nelze se pak vrátit k původnímu operačnímu systému, proto všechny důležité soubory předem zálohujte.

K instalaci ChromeOS Flex potřebujete flash disk s kapacitou nejméně 8 GB. Stáhněte do počítače internetový prohlížeč Chrome a přidejte do něj jako rozšíření nástroj pro obnovu Chromebooku. Připojte externí disk a spusťte obnovení. Budete muset zadat informace o svém přístroji –v horním políčku zvolte Google ChromeOS Flex a do spodního zadejte ChromeOS Flex. V dalším okně vyberte z nabídky USB disk a následně povolte programu provézt změny v počítači. Tím zahájíte proces nahrávání ChromeOS Flex na flash disk. Trpělivě vyčkejte, instalace může trvat více než půl hodiny. To vše lze učinit na jakémkoliv počítači s prohlížečem Chrome.

Připojte flash disk k zařízení, kam chcete nainstalovat operační systém Chromebook Flex. Ten můžete nejdříve vyzkoušet spuštěním z externího disku nebo jej přímo nainstalovat jako výchozí operační systém do počítače.

Nově vytvořený Chromebook umí komunikovat s telefonem nebo tabletem se systémem Android. Oblíbené aplikace lze připnout na hlavní panel ve spodní části obrazovky, který funguje podobně jako panel ve Windows. Na levé straně je tlačítko, které zobrazí nabídku, stejně jako nabídka Start systému Windows, a vpravo dole najdete třeba datum a čas i oznámení o stavu síťových připojení nebo baterie.

Související články