poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test plnotučných mlék vyhrály výrobky v bio kvalitě

8.3.2023

Plnotučné mléko od známé značky není vždy nejchutnější, ukázal německý test. V laboratorním testu si vedly nejlépe bioprodukty. Ty také obsahovaly více zdravých mastných kyselin než ostatní.

Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest testovala plnotučné mléko různých značek včetně trvanlivějších produktů. Velmi dobré hodnocení obdrželo 6 z 28 vzorků, z toho v pěti případech šlo o bio produkty. 18 z 28 vzorků bylo hodnoceno jako dobré. Nejhorší hodnocení, uspokojivé, dostaly čtyři produkty s prodlouženou trvanlivostí. Pouze jeden vzorek nechutnal ani nevoněl jako čerstvé mléko, což mohlo být způsobeno skladováním – skleněná láhev propouští světlo a měla by proto být uchovávána v tmavém prostředí.

V žádném testovaném vzorku nebyly zjištěny patogeny ani rezidua antibiotik nebo jiné znečištění. Mikrobiologicky bylo každé testované mléko velmi dobré, proto vydrží obvykle déle, než určuje trvanlivost uvedená výrobcem. Bio mléko obsahovalo více omega-3 mastných kyselin než klasické plnotučné mléko. Zvláště prospěšná je kyselina alfa-linolenová, jejíž obsah bývá vyšší v mléku volně se pasoucích krav.

Jednotlivá mléka nesou některá základní označení. Mléko s prodlouženou trvanlivostí (ESL)vydrží v chladu asi tři týdny a jeho obsah se téměř neliší od tradičně vyráběného mléka. Vyrábí se dvěma způsoby – krátkým zahřátím na 127 °C nebo kombinací mikrofiltrace a ohřevu. Trvanlivé mléko (UHT) se zahřívá až na 150 °C při ultra vysokých teplotách po dobu několika sekund, což ničí choroboplodné zárodky, ale také až 20 % zdraví prospěšných látek. Jeho trvanlivost je až pět měsíců. Homogenizované mléko bylo protlačeno jemnými tryskami, přičemž se v něm tuk rovnoměrně rozdělil. Bez tohoto procesu se na povrchu mléka vytváří smetana.

Mléko se prodává v kartonech, skleněných a plastových lahvích, příležitostně v sáčcích. Institut Ifeu v roce 2020 posuzoval, který obal je nejlepší s ohledem na životní prostředí. Nejekologičtější se ukázal být kartonový obal, a to jak ve srovnání s jednorázovou PET láhví, tak s opakovaně použitelným sklem, jehož ekologickou rovnováhu často kazí přeprava těžkých lahví na dlouhé vzdálenosti. Pokud by více mlékáren plnilo mléko do opakovaně použitelného skla a přepravní vzdálenosti by se tak zkrátily, situace by byla jiná.

Související články