poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Doplňky stravy pro muže jsou často zbytečné

10.3.2023

Německo-rakouský test doplňků stravy pro muže ukázal, že nejsou přínosem pro organismus a v některých případech mohou zdraví dokonce ohrozit.

Spotřebitelské organizace VKI (Rakousko) a Stiftung Warentest (Německo) provedly společný test 15 doplňků stravy pro muže od různých značek. Cílem bylo zjistit, zda je užívání takových přípravků prospěšné. Hodnocení se opíralo o současné vědecké poznatky i o dokumenty Evropské agentury pro bezpečnost potravin (EFSA) a německého Spolkového institutu pro hodnocení rizik (BfR). Byla zohledněna zákonná ustanovení, například o zdravotních tvrzeních a souvisejících reklamních označeních potravin. Složení bylo ověřeno laboratorně.

Všechny testované produkty obsahovaly vitamíny a minerály, často vitamín D, selen nebo zinek. Nejde o náhodné složení, výrobci k propagaci zboží používají zdravotní tvrzení schválená agenturou EFSA. Například na balení dm Mivolis se dočtete, že „zinek pomáhá udržovat normální hladinu testosteronu v krvi“ a na doplňku Aminoplus stojí, že „selen přispívá k normální tvorbě spermií“. 

Taková tvrzení ovšem neznamenají, že zdravý muž musí užívat zmíněné látky ve formě kapslí či tablet. Jelikož jsou tyto živiny běžně přítomné ve stravě nebo v dalších doplňcích, může dojít k předávkování. Přílišné množství vitamínu D například ohrožuje ledviny a přebytek vitamínu E zvyšuje riziko rakoviny prostaty.

V testu 13 z 15 vzorků obsahovalo vysoké množství některých látek, jako jsou vitamín E, selen nebo zinek. Na mnoha baleních navíc chyběly důležité informace, třeba že vitamín K může ovlivnit účinek užívaných léčiv nebo že muži by měli železo užívat pouze po konzultaci s lékařem. Pět testovaných doplňků dostalo nejhorší známku. Produkty Life complex M (Aslan), For him (Centrum) a For him (Doppelherz) jednoznačně překračují maximální doporučené množství vitaminu A. Nelze doporučit ani užívání dvou doplňků s extraktem z kotvičníku (Nature Love, Raab Vitalfood).

Přípravky často obsahovaly rostlinné extrakty, například z kotvičníku, ginkga, granátového jablka nebo dýně. Jejich názvy na obalech mohou vzbuzovat nereálná očekávání. Některé z nich jsou známé jako složky léků prodávaných na internetu v souvislosti s potencí a sexem obecně. Pro takové účinky však neexistuje dostatek důkazů. Některé produkty v testu obsahovaly aminokyseliny jako alanin nebo arginin, které mají podle internetových tvrzení přispívat k „budování svalů a potenci“. Aminokyseliny jsou pro tělo důležitou složkou bílkovin, ale běžná středoevropská strava pokrývá potřeby organismu, proto je jejich nedostatek v populaci velmi vzácný.

Místo příjmu doplňků stravy, které organismu nijak neprospívají, je důležité zdravě se stravovat, sportovat, nekoupat se příliš horkou vodou (spermie jsou citlivé na teplo), nekouřit a konzumovat málo alkoholu či abstinovat.

Související články