poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kontrola potravin prodávaných v ČR: Nejvíce pesticidů je ve zboží mimo EU

20.3.2023

Nejčastější riziko obsahu pesticidů skýtají potraviny z třetích zemí, zjistily loňské kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Nejbezpečnější je v tomto ohledu zboží z České republiky a Evropské unie.

SZPI odebrala během intenzivních kontrol zaměřujících se na pesticidy v potravinách 834 vzorků. Nejvíce výrobků pocházelo ze zemí EU (398), z ČR bylo 126 a 260 zkoumaných potravin bylo dovezeno z třetích zemí. Místo původu nebylo uvedeno na 72 vzorcích. Inspekce vždy hodnotí široké spektrum zboží, například čerstvé a mražené ovoce a zeleninu, obilniny, rýži, brambory, houby, olivové oleje, citrusové šťávy, semena, luštěniny nebo kojeneckou a dětskou výživu.

Podle výsledků laboratorního zkoumání bylo nejméně produktů s obsahem nepovolených pesticidů nebo nadlimitním pesticidovým obsahem z ČR nebo EU (zhruba 1,5 % hodnocených vzorků), zatímco u potravin z třetích zemí šlo o více než čtvrtinu (25,8 %). Řada potravin z jihovýchodní Asie (nejčastěji čerstvé bylinky, čerstvé ovoce, citrusy a čaje) v testech SZPI dlouhodobě vykazuje vysoký několikanásobné překročení norem pro obsah pesticidů – jsou v nich nejen nepovolené pesticidy, ale i koktejl až osmi pesticidních látek. To svědčí o systémovém problému kontroly v místě původu. Obecně totiž platí, že potraviny dovážené do EU musí odpovídat platné unijní legislativě.

Související články