poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test fazolí v plechovce ovládly výrobky privátních značek

21.3.2023

Fazole v plechovce od menších nebo privátních značek mohou být chutnější než výrobky velkých značek, jako je například Heinz. V britském testu byly nejlépe hodnoceny konzervované fazole vlastních značek dvou supermarketových řetězců.

Degustátoři spotřebitelské organizace Which? ochutnali v slepém testu fazole značek Branston, Heinz a HP a od devíti privátek včetně značek supermarketů Aldi, Asda, Sainsbury's neboTesco. Nejchutnější byly dva z nejlevnějších produktů – Asda a Aldi Corale. Třetí byly s odstupem fazole značky Branston a čtvrté fazole Heinz, které byly také nejdražší s testovaných vzorků. Třetí známá značka, HP, skončila v testu jako poslední.

Konzervované fazole privátních značek řetězců si vedly velmi dobře a byly cenově velmi výhodné. Nejvíce se vzhledem k většímu obsahu plechovky vyplatí fazole v plechovce z obchodů Aldi, Lidl a Tesco.

Ačkoliv jsou pečené fazole považovány za produkt s nízkým obsahem cukru, jedna plechovka může obsahovat až 19 g, tedy skoro 4 lžičky cukru. Snažíte-li se omezit příjem soli, sledujte nutriční hodnoty uvedené na obale.

Fazole jsou vhodné pro vegany a jsou dobrým zdrojem bílkovin a vlákniny se zanedbatelným obsahem tuku. Hladiny bílkovin a vlákniny byly podobné u všech testovaných značek, pouze na obalu fazolí z Lidlu bylo uvedeno přes 7 g vlákniny na 100 g, tj. podstatně více než u ostatních.

Související články