poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Víte, co váš teenager dělá na internetu?

22.3.2023

Rodiče obvykle vědí, kolik času tráví jejich dítě na internetu, ale nevědí, co na internetu dělá. Kdyby měli více informací, byli by klidnější, zjistila spotřebitelská organizace Test-Achats. Důležité je proto s dětmi dostatečně komunikovat a jasně se s nimi domlouvat.

Z výsledků belgického průzkumu mezi 541 dospívajícími (15–18 let) a 716 rodiči vyplývá, že matky a otcové teenagerů dokáží poměrně přesně odhadnout, kolik času tráví jejich dítě online – zhruba tři hodiny denně ve všední dny a skoro čtyři hodiny o víkendech. I každé druhé dotázané dítě se domnívá, že tráví příliš mnoho času na internetu.

Zatímco rodiče si myslí, že online aktivity jejich potomků v rámci přípravy domácích úkolů zabírají více času, než je tomu ve skutečnosti, přisuzují menší časové úseky jiným aktivitám (sociálním sítím, internetovým hrám, nakupování nebo dokonce sledování porna) než uvedli respondenti z řad dospívajících. Přitom délka času u obrazovky je méně podstatná než povaha online činnosti. Téměř třetina dotázaných rodičů dětem stanovila časové limity, ale ačkoliv dva ze tří dospělých se v uplynulém roce pokusili omezit používání internetu svými dětmi, čtyři z deseti mají pocit, že je to zbytečná námaha.

Namísto zákazů a omezení proto psychologové doporučují trávit čas online společnými aktivitami – s teenagerem lze například hrát nebo se bavit o vtipných či jinak zajímavých věcech, které ho na internetu zaujaly. V rámci takových činnosti lze nenápadně ovlivňovat jeho online chování a je to jediný způsob, jak neztratit přehled. Zapojení rodičů zvyšuje bezpečnost, aniž by dospívající měl dojem, že je kontrolován. Rodič, který ví, co dělá jeho dítě na internetu, si pak dělá méně starostí.

Někteří rodiče skutečně podceňují pocity svých odrostlých dětí. Odpovědi teenagerů ve výzkumu svědčily o mnohem horším duševním zdraví a dopadech vlastního chování na internetu, než si byli vědomi dospělí respondenti. Mnoho mladých lidí uvedlo změny nálad (27 %), problémy se spánkem (26 %), úzkost a napětí (23 %), deprese (18 %) a záchvaty vzteku (16 %). Více než polovina zmínila nejméně jeden psychologický problém, který přičítali svým aktivitám online.

Za problémy teenagerů však nestojí vždy internet. Dospívání je složité období, rodiče proto nesmí ignorovat základní problémy a soustředit se pouze na čas u obrazovky a chování dítěte online. Nadměrné používání internetu může být totiž způsob úniku před zcela jinými potížemi.

Související články