poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

dTest: Jak na bezstarostný nákup použitého zboží

21.3.2023

Když se rozhodnete koupit zboží z druhé ruky, můžete potěšit nejen svou peněženku, ale také životní prostředí a cirkulární ekonomiku. Namísto výroby nového zboží tak přispějete k snížení zátěže na přírodní zdroje. A třeba zachráníte ještě funkční věc před koncem na skládce. Nicméně je důležité si dát pozor, aby se vám nakupování použitého zboží nevymstilo. Ať už se jedná o nákup v oblíbených second-handech, na bleším trhu nebo na internetu.

Pokud jste se rozhodli využít některý z internetových e-shopů, který nabízí použité zboží, je rozumné v prvé řadě provést menší průzkum. Zajímejte se nejen o recenze e-shopu, ale také o to, zda zboží nakupujete od podnikatele v rámci jeho podnikání nebo se jedná pouze o platformu, kde soukromé osoby přeprodávají své věci. Je zde totiž rozdíl co do míry vaší ochrany.

Pokud byste např. potřebovali reklamovat použité zboží u podnikatele, máte téměř stejná práva jako při nákupu zboží nového – např. právo na vyřízení reklamace do 30 dnů. Od podnikatele se dočkáte také více informací, které spotřebitelům musí o zboží ze zákona poskytnout. Včetně informace, že už zboží bylo použito. Podnikatel musí taktéž spotřebitele seznámit s povahou vad zboží či mírou opotřebení. „Nebojte se být v těchto situacích proaktivní. Stavu zboží věnujte pozornost. Pokud se jedná např. o elektroniku, vyzkoušejte si, zda všechny funkce běží tak, jak mají. Stav při převzetí si zdokumentujte. To vám může ušetřit do budoucna spoustu starostí,” radí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Spotřebitelé by si také měli dát pozor na časté sjednání zkrácené doby pro uplatnění práv z vadného plnění. Zákon umožňuje podnikatelům tuto dobu zkrátit, ale ne více než na 12 měsíců.

Obtížnější řešení nastává, pokud je prodávajícím soukromá osoba. „I u soukromé osoby se můžete dožadovat odpovědnosti za vady, ale pokud bude prodávající chtít, může např. odstranění vad záměrně protahovat. Samozřejmě se dá proti takovému jednání bránit, ale tento nárok je zapotřebí vymáhat u soudu,” upozorňuje Eduarda Hekšová.

A co dělat, pokud je zboží z druhé ruky vadné? Obecně řečeno si můžeme pod vadným zbožím představit takové zboží, které neodpovídá jeho prezentovaným nebo očekávaným vlastnostem. U použitého zboží je však rozlišení vady složitější. Za vady se totiž nepovažují ty vady, se kterými byl kupující před koupí seznámen. Vadou není ani běžné opotřebení věci. Když si například zakoupíte z druhé ruky kameru a po několika dnech používání si všimnete, že výsledné video má neustále rozostřený obraz, jedná se o vadu, kterou jste nemohli očekávat, pokud jste na ni nebyli upozorněni. V takovém případě by bylo na místě kameru reklamovat. Pokud by vás ale prodávající upozornil, že kamera má na skle škrábance, které způsobují špatnou kvalitu obrazu, reklamace by nebyla oprávněná.

V případě úspěšné reklamace má prodávající zákonnou povinnost vadu odstranit opravou. Není-li oprava možná, můžete uplatnit právo na přiměřenou slevu z kupní ceny nebo od smlouvy odstoupit.

Použité zboží může být tedy skvělou volbou. Ale jako i u jiných nákupů, zůstávejte opatrní.

Pokud si spotřebitelé nejsou jisti při nákupech, mohou si stáhnout brožuru Omyly českých spotřebitelů, případně se mohou obrátit na bezplatnou spotřebitelskou poradnu dTestu, a to telefonicky na číslo 299 149 009 nebo elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna.

Kontakt pro média:

Lucie Korbeliusová

media@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

 

Související tiskové zprávy